Abone Ol

Soylu'ya bu yazıyı kim yazdırdı? Bahçeli'ye ittifakı bozma mesajı

Eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, kendi internet sitesinde "Cumhur İttifakı saldırılarının altında ne yatmaktadır? Böl, parçala, yönet…" başlıklı bir yazı yayınladı

Soylu'ya bu yazıyı kim yazdırdı? Bahçeli'ye ittifakı bozma mesajı

Yazısında "Cumhur İttifakı’na yapılan saldırıların" nedeninin basit olduğunu ifade eden Soylu, bunun sebebinin 2028 seçimleri olduğunu söyledi, "Cumhur İttifakı sarsılmadan, parçalanmadan 2028 seçimlerine varırsa CHP ve Batı cephesinin PKK’nın siyasi kolundan (HDP) desteksiz bir seçimde yüzde elliye ulaşabilmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesi MHP ve AKP arasında fotoğraflı mesajlara ve ardı arkası kesilmeyen açıklamalara neden olmuştu.

Daha önce ittifak hakkında açıklamalarda bulunan Soylu, bugün de internet sitesinden "Cumhur İttifakı saldırılarının altında ne yatmaktadır? Böl, parçala, yönet…" başlıklı bir yazı yayınladı. Yazısından, "Batı cephesi destekli operasyonel aklın MHP’yi hedefine alarak ittifakın temellerini sarsmaya" çalıştığını söyleyen Soylu, "CHP öncülüğündeki 'örtülü ittifak'ın üç aşamalı hedefi"ni şöyle sıraladı:

"1- MHP’yi Cumhur İttifakından uzaklaştırmak

2- Kent uzlaşısı gibi milleti aldatan bir formülle terör örgütünün desteğini örtülü olarak almak.

3- Mümkünse 50+1 formülünü aşağı çekerek hem HDP’ye mecbur kalınmasını engellemek hem de ittifak zorunluluğunu ortadan kaldırarak, Cumhur İttifakı’nı parçalayarak ayrı ayrı seçime girmelerini teşvik edecek ortamı oluşturmaktır."