Abone Ol

Soylu'nun Kuzeni 15 TL'lik Ürünü SGK'ye Bin TL'ye Satmış

Hastanelere tıbbi malzeme sattığı ortaya çıkınca yönetiminde olduğu şirketten istifa eden Süleyman Soylu'nun kuzeni Mehmet Soylu'nun 15 TL'lik medikal ürünü devlete 1000 TL'ye sattığı ortaya çıktı.

Soylu'nun Kuzeni 15 TL'lik Ürünü SGK'ye Bin TL'ye Satmış

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kuzeni Mehmet Soylu'nun geçen aya kadar yönetiminde bulunduğu Global/Invamed firmasıyla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Mehmet Soylu, hastanelere tıbbi malzeme sattığı ortaya çıkınca geçen ay şirketin yönetim kurulundan istifa etti. Şirketin 15 TL'lik medikal ürünü SGK'ya 1000 TL'ye sattığını belgeleriyle gösteren CHP'li Murat Emir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

Emir, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“RD Global/İnvamed firması, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kodu tanımına uygun olmayan ürünler veriyor ve bu yolla haksız kazanç elde ediyor. Bu ürünlerden biri de KV1381 SUT kodu ile eşleşmesi yapılan vasküler kateter giriş kiti. ÜTS üzerinden baktığımızda piyasa değeri yaklaşık 15 TL olan bir ürünün yer aldığını görüyoruz. Oysa, aynı kodun Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) karşılığında kalp-damar cerrahisinde vasküler bozuklukların tedavisinde kullanılan valvülotom kataterin yer aldığını görüyoruz. Bu ürün için firmaya ödenen miktar ise adet başına 1000 TL. Yani SGK kayıtlarına göre firma SGK’ya 15 TL’lik ürün veriyor, karşılığında bin TL alıyor. Bu eşleştirme 3 Nisan’dan bu yana bu şekilde. Firmanın bugüne kadar bu şekilde çok sayıda şüpheli işlere imza attığı iddia ediliyor.''

1.5 YILDA 50, BİR AYDA 100 ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Firma ile ilgili son 1.5 SGK'ya farklı firmalar tarafından 50'nin üzerinde dilekçe yazıldığını ve bunların hiçbirine yanıt verilmediğini dile getiren Emir, ''Benzer şekilde TİTCK'ya da son bir ayda 100'ün üzerinde şikayet dilekçesi gittiğini, şikayetler üzerine ise firmanın uyarılarak usulsüz kayıtların birlikte düzeltildiğini ancak cezai işlem uygulanmadığını da biliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Emir şöyle devam etti:

“Firmanın sahibi Raşit Dinç, TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi ile COVID-19 hastalarını tedavi edeceklerini ve denemelere başladıklarını ifade etmişti. Ancak yine SGK kayıtlarından elde ettiğimiz bilgi ve belgelere göre bu ürünün kaydında da usulsüzlük yapıldığını görüyoruz. SGK kayıtlarında GMDN kodu 58076 olan ürünün aslında intravasküler ultraviyole kan iridyatörü olduğu ve branş kodunun ise 17 Mayıs 2018 tarihinde ÜTS kaydı yapılan ve varis tedavisinde zaten kullanılmakta olan bir lazer terapi sistemi olduğu açıkça görülüyor. Oysa, 3 Nisan 2021 tarihinde yapılan SUT kodu eşleşmesinde sahte kullanma kılavuzu kullanılarak CE belgesi dahi olmaksızın ürünün kapsamı genişletilmiş ve alan tanımı dışına çıkılmış. Bir firmanın şikayeti üzerine bu durumun ortaya çıkması üzerine 29 Haziran 2021 tarihinde ürünün ÜTS kaydı silindi” dedi.

DİSTRİBÜTÖR DE AK PARTİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI 

Firmanın AK Parti ile ilişkilerinin Mehmet Soylu ile sınırlı kalmadığını da belirten Emir, RD Global/İnvamed firmasının ilaçla ilgili distribütörlüğünü DFL Pharma&Medical’in yaptığının altını çizerek şöyle konuştu:

“Bu firmaya baktığımızda da yine bir AKP’li görüyoruz. Firmanın CEO’su AKP Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı. Firmanın Hindistan’da üretilen ve Hint menşeli olduğu için aslında Türkiye'de tercih edilmeyen ürünleri, İran'da paketlettirdiği ve bu ilaçların İran menşeli ilaçlarmış gibi Türkiye'ye getirilmesini sağladığı iddia ediliyor. Tüm bu usulsüzlüklere SGK’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında hangi yetkililer göz yumuyor? Bu iddiaların ivedilikle araştırılması gerekiyor.”