Abone Ol

Soylu'dan markette alkol yasağına akla ziyan savunma

Nagehan Alçı'ya konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hafta sonu marketlerdeki alkol yasağını Avrupa ülkelerini örnek vererek savundu. “İstedikleri kadar itiraz etsinler, dünyadan haberleri yok” dedi. Nagehan Alçı ise Avrupa'da marketlerde içki satışında hiçbir yasak olmadığını açıkladı.

Soylu'dan markette alkol yasağına akla ziyan savunma

İçişleri Bakanlığı’nın hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin genelgesinde, saat 10.00-17.00 saatleri arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin faaliyet gösterebilecekken, bu süreçte alkol satışı yapılamayacak.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, alkol yasağını haksız rekabete bağlayarak, tekel bayilerinin haklarını korumaya çalıştıklarını ileri sürdü.

Alçı'nın Habertürk’teki yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Sosyal medyada tartışmaların büyüdüğünü ve seküler kesimin de büyük tepki gösterdiğini görünce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım.

"Sayın Bakan marketler açıkken içindeki içki bölümlerinin kapalı olmasına ne gerek var? Bu yeni bir tartışma ve lüzumsuz kutuplaşma başlatmaz mı? Neden böyle bir karar aldınız?" diye sordum.

"Nagehan Hanım, devlet olarak aldığımız karar dünyayla uyumlu. Her şeyden tartışma çıkarıp ortalığı bulandırmak isteyenler Avrupa’daki örneklere baksınlar. Avrupa’da yapılandan farklı bir uygulama yok. Sosyal mesafe deyip duruyoruz. İçki sosyal mesafeyi azaltan bir etkiye sahip. Tabii ki kısıtlama getirmekte haklıyız" dedi.

"Ama içkiyi restoranda barda içmekten bahsedilmiyor Sayın Soylu. Restoran ve bar için haklısınız ama onlar zaten kapalı. İnsanlar evlerine içki alacaklar. Akşam yemeğinde sofrada içecekler. Evde sosyal mesafe mi olur?" dedim.

"Koronavirüs önlemleri kapsamında Batı’da bütün ülkeler içki satışına kısıtlamalar getiriyorlar. Kaldı ki Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısı ve tavsiyesi var salgınla mücadeleye içkinin olumsuz etkisi üzerine. Bilimsel bakışla da uyumlu bizim kararımız. İstedikleri kadar itiraz etsinler, dünyadan haberleri yok" diye konuştu.

İçişleri Bakanı böyle bir karar almalarında tekel büfelerinin kapalı olmasının getirdiği haksız rekabeti de hatırlattı.

Ben "Haksız rekabet bu salgın sürecinde birçok sektörde oldu. Bu mantıkla bakınca birçok işkolu dezavantajlı duruma düştü. Bu da haksız rekabet değil mi?" deyince…

"Olur mu öyle şey Nagehan Hanım? Bakkal açık, fırın açık, restoranların paket servisi açık, onlarla bir haksız rekabet durumu yok ama içki satan tekel bayileri kapalı. Onlar kapalıyken marketlerin içki satması haksız rekabet" diye cevap verdi.

Nagehan Alçı Avrupa'da hiçbir ülkede marketlerde içki satışının yasak olmadığını belirterek şu örnekleri verdi.

"Size belli başlı yerlerdeki uygulamaları özetleyeyim:

İtalya’da saat 21’den sonra alkol satışı yapılmıyor. Kasımdan beri park, bahçe ve kamusal tüm alanlarda alkol içmek yasak.

Hollanda’da da kamusal alan yasağı aynen geçerli ancak burada satış yasağı her gün saat 20’de başlıyor. Keza Belçika’da da uygulama bu yönde.

Fransa’da saat 22’den itibaren alkol satışı ve kamuya açık alanlarda içilmesi yasak.

İskoçya’da restoranlar açık ancak restoranda içki satışı yasaklanmış durumda.

Yunanistan’da da satış yasağı 21’de başlıyor, açık alanlarda ise tüketim tamamen yasak.

Ancak markette içki satışını yasaklayan tek bir Avrupa ülkesi yok."