MedyaFaresi MedyaFaresi

SON DAKİKA: 4 Mayıs 2022 Çarşamba Reyting Sonuçları: FOX Ana Haber, Real Madrid Manchester City, İBO Show, Annenin Sırrıdır Çocuk

Medyafaresi.com son dakika reyting haberleri- 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü yayınlanan programların ekran karnesi açıklandı. Diziler ve haber bültenleri arasındaki yarışta reyting sonuçları bakın nasıl şekillendi?

Eklenme: 05 Mayıs 2022 10:03 - Güncelleme: 05 Mayıs 2022 10:13

4 Mayıs 2022 Çarşamba günü yayınlanan dizi ve haberlerin reyting sonuçları belli oldu.

Total izleyici grubunda birinciliği Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, ikinciliği İBO Show, üçüncülüğü Annenin Sırrıdır Çocuk aldı.

AB Grubunda ise birinci sırada Real Madrid Manchester City karşılaşması, ikinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, üçüncü sırada Annenin Sırrıdır Çocuk yer aldı.

20+ABC1 Grubunda ise birinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, ikinci sırada Real Madrid Manchester City karşılaşması, üçüncü sırada İBO Show yer aldı.

İşte reyting sonuçları

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
2 IBO SHOW STAR TV
3 ANNENIN SIRRIDIR COCUK TV8
4 GULUMSE KADERINE FOX
5 BIZUM HOCA 2 (T.S) KANAL D
6 ASSASSIN'S CREED (Y.S) ATV
7 ESRA EROL'DA ATV
8 REAL MADRID-MANCHESTER CITY UEFA SAMPIYONLAR LIGI KARSILASMASI TV8,5
9 NASIPSE OLUR (T.S) SHOW TV
10 SHOW ANA HABER SHOW TV

AB İLK 10 PROGRAM

1 REAL MADRID-MANCHESTER CITY UEFA SAMPIYONLAR LIGI KARSILASMASI TV8,5
2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
3 ANNENIN SIRRIDIR COCUK TV8
4 GULUMSE KADERINE FOX
5 ASSASSIN'S CREED (Y.S) ATV
6 IBO SHOW STAR TV
7 NASIPSE OLUR (T.S) SHOW TV
8 BIZUM HOCA 2 (T.S) KANAL D
9 KANAL D ANA HABER KANAL D
10 SHOW ANA HABER SHOW TV

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
2 REAL MADRID-MANCHESTER CITY UEFA SAMPIYONLAR LIGI KARSILASMASI TV8,5
3 IBO SHOW STAR TV
4 ANNENIN SIRRIDIR COCUK TV8
5 ASSASSIN'S CREED (Y.S) ATV
6 GULUMSE KADERINE FOX
7 NASIPSE OLUR (T.S) SHOW TV
8 BIZUM HOCA 2 (T.S) KANAL D
9 CENNETIN KRALLIGI (Y.S) ATV
10 GULUMSE KADERINE (OZET) FOX

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Medyafaresi.com

REYTİNG NEDİR?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir.

Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici Ölçümü nedir ?

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

A/B ve TOTAL ne demek?

Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) %:

Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) %:

Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.