Abone Ol

SON DAKİKA 25 MART 2022 CUMA REYTİNG SONUÇLARI: Arka Sokaklar, Survivor, Müge Anlı, Aziz

Medyafaresi.com son dakika haberleri- 25 Mart 2022 Cuma günü yayınlanan dizi ve haberlerin reyting sonuçları belli oldu.

25 MART REYTİNGLER: Arka Sokaklar, Survivor

25 Mart 2022 Cuma günü yayınlanan dizi ve haberlerin reyting sonuçları belli oldu.

Total izleyici grubunda birinciliği Arka Sokaklar, ikinciliği Survivor All Star, üçüncülüğü Müge Anlı ile Tatlı Sert aldı.

AB Grubunda ise birinci sırada Aziz, ikinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, üçüncü sırada Survivor All Star yer aldı.

20+ABC 1 Grubunda ise birinci sırada Survivor All Star, ikinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, üçüncü sırada Aziz yer aldı.

İşte reyting sonuçları

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 ARKA SOKAKLAR KANAL D
2 SURVIVOR ALL STAR TV8
3 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
4 AZIZ SHOW TV
5 ESRA EROL'DA ATV
6 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
7 YALNIZ KURT ATV
8 ARKA SOKAKLAR (OZET) KANAL D
9 KADERIMIN OYUNU STAR TV
10 ATV ANA HABER ATV

AB İLK 10 PROGRAM

1 AZIZ SHOW TV
2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
3 SURVIVOR ALL STAR TV8
4 YALNIZ KURT ATV
5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
6 ESRA EROL'DA ATV
7 AZIZ (OZET) SHOW TV
8 ARKA SOKAKLAR KANAL D
9 KADERIMIN OYUNU STAR TV
10 YALNIZ KURT (OZET) ATV

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 SURVIVOR ALL STAR TV8
2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
3 AZIZ SHOW TV
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
5 ARKA SOKAKLAR KANAL D
6 YALNIZ KURT ATV
7 ESRA EROL'DA ATV
8 AZIZ (OZET) SHOW TV
9 KADERIMIN OYUNU STAR TV
10 YALNIZ KURT (OZET) ATV

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Medyafaresi.com

REYTİNG NEDİR?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir.

Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici Ölçümü nedir ?

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

A/B ve TOTAL ne demek?

Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) %:

Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) %:

Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.