Abone Ol

Son Ankette Erdoğan'a Şok! Yavaş'ın Gerisine Düştü

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, köşesine AREA'nın son anketini taşıdı.

Son Ankette Erdoğan'a Şok! Yavaş'ın Gerisine Düştü

Bugünkü köşesinde AREA Araştırma’nın eylül ayı anket sonuçlarını paylaşan Korkusuz yazarı Ahmet Takan, “Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili ‘olumlu’ kanaatin Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun (%48.0) gerisine düştüğü görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Takan’ın ‘Tayyip Erdoğan gerilemeye devam ediyor…’ başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

“Dolu dolu bir ayı geride bıraktık… İç ve dış gündem epey renkliydi!..

Çok tartıştık… Çok kafa yorduk… Eylül ayının ağır gündem maddeleri kamuoyunda nasıl bir iz bıraktı?.. Yazı geleneğimizi sürdürelim. Güvenilir kamuoyu araştırma şirketi AREA’nın “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması – Eylül 2021” in çarpıcı verilerine bakalım;

“Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusuna toplam seçmen üzerinden “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 56.4, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 34.,3 iken kararsız/ sandığa gitmem diyenlerin oranı ise yüzde 9,3. Geçerli oylar üzerinden kararsız/ sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 62.2, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 37.8.

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna verilen cevap bu ay da aynı!.. “Ekonomi” ve “İşsizlik” yüzde 63.9 ile Türkiye’nin en önemli sorunu olarak karşımızda duruyor.“Eğitim sistemi/eğitimsizlik” ise yüzde 5.8 ile üçüncü sırada…

★★★

Anket sonuçlarına sırasıyla devam edelim;

–Sizce, Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet partilerin stratejisi ne olmalıdır?

Muhalefet partileri HDP olmadan tek aday çıkarmalıdır: 25.9

HDP dahil tüm muhalefet partileri tek aday çıkarmalıdır: 20.7

Her parti kendi adayını çıkarmalıdır: 46.1

Fikrim yok: 7.3

–İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Ben Cumhurbaşkanlığına aday değilim, Parlamenter Sisteme geçildikten sonra Başbakanlığa talibim” açıklaması partisi ve kendisi açısından doğru bir karar mıdır?

Evet: 52.7 Hayır: 35.7 Fikrim yok: 11.6

–Cumhurbaşkanlığı seçiminde R. Tayyip Erdoğan karşısında muhalefetin ortak adayının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması durumunda oy verme davranışınız ne olur?

Oy verebilirim: 30.6 Kararsız kalırım: 16.6 Oy vermem; 52.8

–CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Kürt Meselesi’ için çözüm yerinin TBMM olduğunu, muhatabın ‘İmralı’ olmadığını ve sorunun HDP ile çözülebileceğini belirtmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 34.5 Olumsuz: 57.2 Fikrim yok: 8.3

–MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Kürt Meselesi’ için “HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir. Ayrıca da Türkiye’de bir Kürt sorunu yoktur” sözlerini nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 43.7 Olumsuz: 49.2 Fikrim Yok: 7.1

–CHP Heyeti’nin Kuzey Irak’a giderek Mesud Barzani’yle görüşmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 26.1 Olumsuz: 59.2 Fikrim Yok: 14.7

–Ülkemizde, PKK terör örgütü ile mücadele ve terör olaylarının sonlanması için sizce en uygun çözüm yolu nedir?

Askeri operasyonlar devam etmelidir: 40.6

Siyasi ve diplomatik çözüm yolları aranmalıdır: 51.8

Fikrim yok: 7.6

★★★

–Milletvekili seçimlerinde uygulanan seçim barajı ile ilgili kanaatiniz nedir?

Yüzde 10 olarak devam etmelidir: 40.3

Yüzde 7 olmalıdır: 12.4

Yüzde 5 olmalıdır: 11.3

Seçim barajı olmamalıdır: 27.9

Fikrim yok: 8.1

(Bu soruya verilen cevaplarda parti tabanlarına göre ilginç bir veri var. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim barajını yüzde 7 olarak istemesine rağmen MHP tabanı yüzde 55.3 gibi bir oranla  seçim barajının yüzde 10 olarak devam etmesinden yana görünüyor. MHP tabanında seçim barajı yüzde 7 olsun diyenlerin oranı; 11.7)

–MHP Disiplin Kurulu’nun Atila Kaya, Nazif Okumuş, Suat Başaran gibi yedi ismi partiden ihraç etmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 26.1 Olumsuz: 32.5 Fikrim yok: 41.4

–Size göre Türkiye, Afganistan’daki yeni Taliban Rejimini tanımalı mıdır?

Evet: 28.2 Hayır: 58.7 Fikrim yok: 13.1

★★★

AREA Araştırma Başkanı Murat Karan’ın eylül ayı anketi ile ilgili değerlendirmelerinden bazı başlıklara da yer verelim;

-İttifaklar açısından değerlendirildiğinde; Cumhur İttifakı (AK Parti- MHP) (%42.1), Millet İttifakı (CHP- İYİ Parti) (%37.0) seviyesinde, HDP ve Diğer Partilerin toplamı ise (%20.9) şeklindedir.

-Eylül ayının gündemini belirleyen Kürt sorunu hakkındaki tartışma, HDP’nin muhalif kanattaki konumu tartışmalarını alevlendirmiş ve özellikle İYİ Parti tabanındaki milliyetçi seçmenin refleks vermesine sebep olmuş ve İYİ Parti oylarının %2 oranında kararsıza kaymasına sebebiyet vermiştir.

-Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili “Olumlu” kanaatin (%46.3) Mansur Yavaş (%54.3) ve Ekrem İmamoğlu’nun (%48.0) gerisine düştüğü görülmektedir. Meral Akşener ile ilgili “Olumlu” kanaatte (%43.9) yükseliş devam etmektedir.”