Abone Ol

Son Ankette Cumhur İttifakı 50+1 Çoğunluğunu Yakalayamadı

İstanbul Ekonomi Araştırma, siyasetten ekonomiye ülkedeki gelişmeleri değerlendirdiği ocak ayı Türkiye Raporu’nu yayımladı.

Son Ankette Cumhur İttifakı 50+1 Çoğunluğunu Yakalayamadı

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, raporda yurttaşların kamu kurumlarına olan güvenleri ölçüldü. Bu ay ilk kez TÜİK’in de ölçüldüğü aktarılan raporda, TÜİK’in, Başkanı Sait Erdal Dinçer’in “Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum” açıklamasına karşın, “en güvenilmeyen ikinci kurum” olduğu belirtildi. Enflasyon oranlarıyla ilgili kuruma eleştiriler getirildiği ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kuruma yapmak istediği ziyaretin engellendiği anımsatılan raporda, “Bu ayki anketimizde katılımcılarımıza ilk defa TÜİK’e güvenip güvenmediklerini sorduk ve bu kuruma güvenenlerin oranı sadece yüzde 31 çıktı” bilgisi paylaşıldı.

En az güvenilen kurumun ise, “bağımsızlık” konusunda tartışmalarla ve “128 milyar dolar nerede?” sorusuyla gündeme gelen Merkez Bankası olduğu kaydedilen raporda, “Merkez Bankası en az güven duyulan kurum, ancak bu kuruma güven duyanların oranı da 3 puan yükseldi. Aralık ayındaki faiz düşürme kararının ardından dolar kurunda gözlenen ani yükselişin kur korumalı mevduat duyurusu ve müdahaleler ile kontrol altına alınması, bu kuruma ve diğer kurumlara güvende gözlemlenen sınırlı iyileşmenin arkasındaki neden olabilir” ifadelerine yer verildi.

Son Ankette Cumhur İttifakı 50+1 Çoğunluğunu Yakalayamadı - Resim: 1

ORAN DEĞİŞİYOR

Raporda, siyasetçilerin ocak ayı performansları da değerlendirildi. Buna göre, ocak ayında da en başarılı bulunan siyasetçi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, ikinci sırada yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de aynı puanı alarak üçüncü sırayı paylaştı. “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” anketinin sonucunda da, kararsızlar dağıtıldığında AKP’nin yüzde 32, CHP’nin yüzde 25, İYİ Parti’nin yüzde 15, HDP’nin yüzde 9 ve MHP’nin yüzde 8.5 oy aldığı aktarıldı. Böylece Cumhur İttifakı’nın yüzde 50+1 çoğunluğunu sağlayamadığı görüldü. Erdoğan’ın oy oranı, “bu pazar seçim yapılsa yüzde 37,5 - 40 arasında” olduğu aktarılan raporda, “Erdoğan’ın muhtemel rakiplerinin oy oranları ise daha geniş bir aralıkta değişiyor. Erdoğan’a rakip oldukları durumda, en düşük oy oranına Kemal Kılıçdaroğlu, en yüksek oy oranına ise Mansur Yavaş ulaşıyor” değerlendirmesi yapıldı.

GENÇLER ‘ENDİŞELİ’

Raporda toplumun, “ülkenin genel gidişatı ile ilgili hisleri” de değerlendirildi. Buna göre insanların Ocak 2022’de hisleri sorulduğunda en sık verdiği yanıt, “endişeli” oldu.

Katılımcıların yüzde 49’unun endişeli olduğunu söylediği aktarılan raporda, “Gençlerin yarısından fazlası ülkenin genel gidişatından endişe duyuyor. 18-34 yaş arası katılımcıların cevapları incelendiğinde kabaca her iki kişiden birinin ülkenin genel gidişatı hakkında endişe duyduğu görülebilir. Ekim 2021’de yaptığımız araştırma sonuçlarına kıyasla 18-24 yaş arası gençler Ocak 2022’de daha az endişeli, daha umutlu ve gururlu bir tablo çizdiler” denildi.