Abone Ol

Son Ankette AKP'deki Oy Düşüşü Açıkça Görüldü

Area Araştırma, Siyasi partilerle ilgili araştırmasının Mart ayı sonuçlarını açıkladı. İttifakların son durumu sayılarla açıklandı.

Son Ankette AKP'deki Oy Düşüşü Açıkça Görüldü

Area Araştırma’nın, siyasi partilerle ilgili araştırmasının mart ayı sonuçlarını açıkladı.

Area Araştırma’nın İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır olmak üzere Mart ayında 12 büyükşehirde gerçekleştirdiği araştırma sonuçları açıklandı. “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda AKP’nin oy oranında düşüş görüldü.

Toplam seçmen üzerinden AKP’nin yüzde 29,2, CHP’nin 20,0, İYİ Parti’nin yüzde 11,7, HDP’nin yüzde 10,0 ve MHP’nin 7,9 oy aldığı belirtildi.

Son Ankette AKP'deki Oy Düşüşü Açıkça Görüldü - Resim: 1

Geçerli oylar üzerinden ise oy dağılımları şöyle:

AKP yüzde 35,1

CHP yüzde 24,0

İYİ Parti yüzde 14,0

HDP yüzde 12,0

MHP yüzde 9,4

Toplam seçmen üzerinden

Geçerli üzerinden ittifakların oy oranı ise şöyle:

Cumhur İttifakı yüzde 44,5

Millet İttifakı yüzde 38,1

HDP yüzde 12,0

Diğer yüzde 5,4

“Sizce Türkiye’nin koronavirüs dışında en önemli sorunu nedir?” sorusuna vatandaşların yanıtı yüzde 57,3 ile ekonomi/hayat pahalılığı/yoksulluk, yüzde 15,6 ile işsizlik, yüzde 2,8 ile eğitim sistemi, yüzde 15,2 ile diğer oldu. Vatandaşların yüzde 9,1’i ise fikir belirtmedi.

“Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 64,2’si “başarısız” derken, yüzde 30,5’i “başarılı” yanıtını verdi.