Abone Ol

Soma tekmecisi Yusuf Yerkel'in George Floyd tweetine büyük tepki!

Soma'da işçilere attığı tekme ile gündeme gelen Yusuf Yerkel, ABD’de George Floyd’un ölümüne yol açan polis şiddetiyle ilgili, “Kötülüğün sıradanlığı” yorumunu yaptı.

Soma tekmecisi Yusuf Yerkel'in George Floyd tweetine büyük tepki!

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasından bir gün sonra dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müşaviri olan Yusuf Yerkel, ABD polisi tarafından öldürülen George Floyd için "ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor.

Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı." yorumunda bulundu.

Yerdeki madenci yakınını tekmeledikten sonra, "iş göremezlik raporu alan" Yusuf Yerkel’in ABD'de yaşananlara yönelik 'kötülüğün sıradanlığı' ifadesi kullanması sosyal medya kullanıcıları tarafından tepi çekti.

Yerkel'in söz konusu paylaşımı şöyle: "ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı."

Soma tekmecisi Yusuf Yerkel'in George Floyd tweetine büyük tepki! - Resim: 1