Abone Ol

Siyah ByLockçu AKP'li bakan ve milletvekillerinin dosyası Erdoğan'ın masasında

Aydınlık’ta yer alan habere göre; Darbe’nin siyasi ayağında olan bu isimlerle ilgili soruşturmaların 16 Nisan halk oylaması nedeniyle beklemeye alındığı öğrenilirken, siyasi ayakta “ByLock” kullananlar için Siyah ByLockçular ifadesi kullanılmaya başlandı.

ByLockçu AKP'li bakanların dosyası Erdoğan'da

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında MİT, FETÖ’cülerin örgüt faaliyetlerinde haberleşmek için “ByLock” adlı bir sistem kullandıklarını ortaya çıkardı. Yapılan incelemede içinde çok sayıda AKP’li bakan, milletvekili ve yöneticinin de FETÖ’nün kullandığı ByLock’u kullandıkları belirlendi. Aydınlık’ta yer alan habere göre; Darbe’nin “siyasi ayağı”nda da olan bu isimlerle ilgili soruşturmaların 16 Nisan halk oylaması nedeniyle beklemeye alındığı öğrenilirken, “siyasi ayak”ta “ByLock” kullananlar için “Siyah ByLockçular” ifadesi kullanılmaya başlandı.

BYLOCK KORUMAYA ALINDI

ByLock kullananların listeleri korumaya alınırken listeler en tepeden belirlenen bir komisyonun denetimine verildiği öğrenildi. Verilen ByLock listelerinin MİT’in süzgecinden geçen liste olduğu kaydedildi. Konu ile ilgili olarak bilgi veren bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, ByLock listelerinin ortalıkta dolaşmasının bazı sakıncaları olduğunu iddia ederken, ByLock görüşmelerinin de yargı dışında kolluk kuvvetlerine verilmemesini gerektiğini savundu. Yetkili, “Şu anda ByLock listeleri ve görüşmeler bir komisyonun denetiminde. Polis soruşturmalarında ilgili kişi ile bilgi isteyince kendisine sadece ByLock kullanıp kullanmadığı bildiriliyor. Yazışmalar yargı aşamasında veriliyor” dedi.

Şu anda hapiste olan tüm emniyetçilerde “ByLock” olduğunu kaydeden İçişleri Bakanlığı yetkilisi “siyasi ayak”taki “Siyah ByLock’cular” la ilgili bilgi vermekten kaçındı. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin “siyasi ayağı”nın üzerine gidilmemesinin, soruşturmalara kamuoyu desteği açısından en büyük zaaf olduğunu ifade etti.

SİYASİ AYAK İÇİN 2 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Bu arada 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin “siyasi ayağı” ile ilgili olarak yürütülen soruşturmalar için ayrı bir birimin kurulacağı, bu iş için 2 savcının görevlendirildiği öğrenildi. Daha önce yapılan soruşturmaların bazı bakan, eski bakan ve AKP yöneticisine dayandığı için durdurulduğu ve beklemeye alındığı öğrenildi.


ByLockçuların kendi aralarındaki yazışmalarda örgütün birçok mahreminin de yer aldığı belirtilirken, yapılan yazışmalarda “siyasi ayağın” izlerinin de bulunduğu bildirildi. Yapılan çözümlerin dosya halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiği kaydedilirken, siyasi ayakla ilgili inisiyatifin de Erdoğan’da olduğu iddia edildi.

HALK OYLAMASI SONRASINDA

AKP’li bir üst düzey yönetici “Siyah ByLockçular”la ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “15 Temmuz’un siyasi ayağını çıkaramazsak halkı ikna edemeyiz. Her yere sızan FETÖ’nün bize sızmadığını söylersek kimse inanmaz. Ama şu anda bazı öncelikler var. Şu 16 Nisan’ı bir atlatalım ondan sonra gereken yapılacaktır. Şu anda parti içinde bir karışıklık ‘Evet’e zarar verir. Sabırlı olmak lazım. Eninde sonunda Ak Parti içinde ciddi bir temizlik yapılacak. Hem Meclis’te, hem örgütlerde.”

Odatv.com