Abone Ol

Şişli Kaymakamlığı'ndan Onur Haftası Pikniğine Yasak

Şişli Kaymakamlığı, Maçka Parkı’nda bugün gerçekleşecek Onur Haftası pikniğini yasakladı.

Onur Haftası Pikniğine Polisle Müdahale

Adalar Emniyet Müdürlüğü’nün engelinin ardından Şişli‘deki Maçka Parkı’na taşınan Onur Haftası pikniği, burada da Kaymakamlık emriyle yasaklandı.

Sosyal medyadan engeli duyuran Onur Haftası Komitesi, herkesi dayanışmaya çağırdı:

“Şişlili ‘yetkililer’ de Adalılara özenmiş, pikniğimizi yasaklamışlar. Yetmemiş, Şişli sınırları içinde 30 gün boyunca yapacağımız tüm etkinlikleri yasaklamışlar. Koskoca park, oturup yemek yiyip güllüm alıkacağız. Neyi yasakladılar, nasıl yasaklıyorlar anlamadık. Vegan yemeklerimizle park yolundayız. Herkesi bekliyoruz. Yalnız kalmayalım, sarılalım.”

Yasak 30 günlük

KaosGL’nin aktardığına göre, Şişli Kaymakamlığı, “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi” gerekçesiyle Onur Haftası kapsamında düzenlenebilecek tüm etkinlikleri 30 gün boyunca yasakladı. Karar, açıkça duyurulmadı ancak Onur Haftası Komitesi’ne polis tarafından yazılı olarak tebliğ edildi. Tebliğ edilen belgede karar sayısı yazmıyor, Kaymakamlığın “bila” sayılı kararı deniyor.

Polis gökkuşağı maskelerini parka sokmuyor!

Kaymakamlık yasağının tebliğ edilmesiyle birlikte polis parkı abluka altına almaya başladı. Gökkuşağı maskeleriyle parka girişleri engelleyen polis bir yandan da çanta araması yaptı.

Sosyal medyada kampanya: #PiknikYasaklanamaz

Kaymakamlığın keyfi ve ayrımcı yasağına karşı sosyal medyada #PiknikYasaklanamaz kampanyası başladı. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ayrımcı yasağa karşı seslerini yükseltiyor.

Şişli Kaymakamlığı'ndan Onur Haftası Pikniğine Yasak - Resim: 1

Daha sonra alandan ayrılmayan LGBTİ+’lara müdahale edildi. 1 kişi gözaltına alındı. 

(Fotoğraf: Burcu Karakaş / Twitter)