Abone Ol

Şırnak İdil'de sokağa çıkma yasağı!

Şırnak‘ın ilçesi İdil'de ve yine Şırnak'a bağlı Dirsekli köyünde bu gece saat 23.00’ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Şırnak İdil'de sokağa çıkma yasağı!

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden önce, dün gece saatlerinde İdil'e çok sayıda tankın girdiği belirtiliyor.

İdil'in girişinde kontrol noktasında bulunan bir güvenlik görevlisi, nüfusu 28 bin 500 olan kentte şu anda bin kişinin kaldığını söyledi.

Son bir kaç günde taşınan hane sayısının da 200-300 civarında olduğu tahmin ediliyor.

İdil'den ayrılanlar ağırlıklı olarak Midyat, Şırnak merkez ve Mersin'e gidiyor.

İlçede iki patlama
BBC Türkçe'nin ilçe içinde ulaştığı kaynaklardan edindiği bilgiye göre, bugün öğle saatlerinde İdil'in Alanya caddesi ve Yenimahalle'de iki şiddetli patlama meydana geldi.

Patlamaların çevrede hasara neden olduğu bildiriliyor.

İlçeye giren zırhlı araç sayısının 20'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Sokağa çıkma yasağı ilanı öncesinde Batman'a gitmeleri yönünde telkinler yapılan öğrencilerin bazılarının gitmeyi reddettiği haberleri de geliyor.

İdil ilçesi, yaklaşık 2 ay boyunca sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve PKK'ya yönelik operasyonların tamamlandığının açıklandığı Cizre'den 24 kilometre uzaklıkta.

Geçen hafta İdil'de görevli öğretmenlerin telefonlarına kısa mesajlar gönderilmiş ve İstanbul, Erzurum ve Rize'deki eğitim seminerlerine çağrılmışlardı.

BBC Türkçe'ye konuşan İdil ilçesi Belediye Başkanı Mehdi Aslan, Cizre ve Silopi'deki öğretmenlere gönderilen mesajları hatırlatarak "O mesajlar sokağa çıkma yasağının işaret fişeği olmuştu. Sonrasında da iki aydır devam eden yasak, göç, ölüm... Buradaki öğretmenlere de benzer mesaj gelince haliyle insanları panikletti" demişti.

Yine geçen hafta konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise bir basın toplantısı sırasında İdil ilçesinde operasyon düzenlenip düzenlenmeyeceği sorusuna "Nerede çukur varsa konulmuş olan barikat, yapılmış olan bombalı tuzaklama oralar temizlenecek" demişti.