Abone Ol

Silvan'da tank destekli operasyon başladı

Silvan'ın 3 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında dokuzuncu güne girilirken, bugün sabah saatlerinde helikopter ve tankların da kullanıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı. Çatışmalarda bir teğmen şehit oldu.

Silvan'da tank destekli operasyon başladı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonlar için ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün dokuzuncu gününe girdi. Mescit, Tekel ve Konak mahallelerini kapsayan ve 3 Kasım'da ilan edilen yasakla birlikte çatışmalar da devam ediyor.

İlçede çıkan çatışmada bir uzman çavuş ve bir teğmen yaralandı. Yaralı teğmen, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak şehit oldu, uzman çavuşun tedavisi sürüyor. HDP Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca ise ilçeye dün giren ve aralarında 3 milletvekili de bulunan parti heyeti ile irtibatlarının kesildiğini açıkladı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde geçtiğimiz hafta salı günü sabah 05.00'ten itibaren Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, sokaklara kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için zırhlı araçlar ve kepçelerle operasyon başlatan polis ekipleri mahallelere girmişti. Helikopter ve insansız hava araçlarının da kullanıldığı belirtilen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda Müslüm Tayar, Sertip Polat, Engin Gezici, İsmet Gezici, Mehmet Gündüz ile Yakup Sinba adlı siviller hayatını kaybetmiş, özel harekat polisi Necmi Çakır da şehit olmuştu. Çok sayıda yaralının da olduğu ilçede devam eden çatışmalarda yaralanan bir teğmen de bugün de hayatını kaybetti.

SABAH TANKLARIN DA KATILDIĞI OPERASYON BAŞLADI

Bu arada güvenlik güçleri Konak, Mescit ve Tekel mahallelerine yönelik olarak sabah erken saatlerde 3 mahalleye yönelik büyük bir operasyon başlattı. Askerlerin tanklar ile katıldığı ve havadan helikopter desteğinde gerçekleştirilen operasyonda, zaman zaman çatışma ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Çatışmaların olduğu bölgelere ambulanslar sevk edilirken, ilçede özellikle operasyonun yapıldığı 3 mahallenin çevresindeki yüksek yerlere tankların konuşlandırıldığı gözlendi.

HDP HEYETİ İLE İRTİBAT KESİLDİ

Elektrik ve su sıkıntıları yaşanan, telefon ve internet erişimi sağlanamayan ilçeye aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir HDP heyeti dün girmeyi başarmıştı. Heyette bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, dün sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgeye 3 HDP milletvekilinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin canlı kalkan olarak girdiğini ve o bölgede yaşayan herkesin hayatından endişe ettiklerini söyledi. Uca, "Başlatılan operasyon ile oradaki halk ve arkadaşlarımız ile irtibatımız kesildi, katliam tehlikesi ile karşı karşıyalar. Operasyonun durdurulması gerekir" diye konuştu.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

Öte yandan, Silvan'da operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren taksici Mehmet Gündüz ve Yakup Sinba adlı kişiler dün akşam saatlerinde HDP Milletvekilleri ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de katıldığı bir tören ile toprağa verildi.