Abone Ol

SGK skandalı büyüyor! O şirketin ortakları kim çıktı?

76 milyon vatandaşın sağlık bilgisini SGK’dan ihalesiz alan Data Med şirketine siyasetin gölgesi düştü.

SGK skandalı büyüyor! O şirketin ortakları kim çıktı?

Ankara’yı sarsan ihale! 76 milyonun bilgileri nasıl satıldı?

Taraf\'tan Hüseyin Özay\'ın haberine göre; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nın, 2.4 milyar lira değerindeki sağlık verisine, 54 bin sermayeli gölge şirkete satmasıyla ilgili skandal büyüyor. İhalesiz olarak, verileri bir protokol ile alan Data Med şirketinin ortaklarının bazı siyasetçi ve siyasetçi yakınlarından oluştuğu belirlendi.


AKP - DYP koalisyonu gibi

Türkiye’de yaşayan 76 milyon vatandaşın sağlık verisini ihalesiz olarak bir protokol ile alan Data Med firmasının ortakları adeta AKP ve DYP koalisyonunu andırıyor. Şirketin ana ortaklarından birisi olan Burhan İsen, DYP Batman Milletvekilliği görevini yürütmüştü. Ticaret sicil bilgilerine göre, eczacı kökenli olan İsen, şirketin aynı zamanda genel müdürlük görevini de yürütüyor. İsen, siyaset hayatında DYP’den ANAP’a da geçmişti.

Yine şirketin ortakları arasında yer alan Mustafa Kavici de AKP’nin kurucuları arasında bulunan ve eczacı kökenli bir eski milletvekilinin damadı olarak biliniyor. Kavici, geçtiğimiz yıllarda görkemli bir törenle eski milletvekilinin kızı ile evlenmişti. Yine gölge şirketin ortakları arasında yer alan Duygu Kaya’nın da DYP’li eski bakanlardan birisinin yakını olduğu belirtildi. Şirket ortaklarından Lütfü Morkoç’un ise hayvan ticareti başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren bir işadamı olduğu kaydedildi.

Sermayenin tamamı ödenmemiş

Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre, şirketin sermayesi 54 bin lira olacak. Ancak gazetede, sermayenin dörtte birinin peşin, geri kalanının ise üç yıl içinde ödenmesi öngörülüyor. Buna göre, 2.4 milyar liralık verinin alındığı tarihlerde şirketin sermayesi 13 bin lira düzeyinde bulunuyor. Öte yandan sicil bilgilerine göre, şirketin görünen ortakları ise şu isimlerden oluştu: “Serpil Erim, Mustafa Çetin Çerezci, Ertek Türkay, Bekir Pehlivan, Işıl Kalay, Mustafa Kavici, Burhan İsen, Sevim Gayenur Büyükberber, Lütfi Morkoc ve Duygu Kaya.”

Veri alımına başladılar

Bu arada, gölge şirketin sağlık verilerini SGK’dan almaya başladığı bildirildi. Şirket bu verileri, yerli ve yabancı ilaç şirketlerine satacak. Bu satış işlemi karşılığında ise SGK’ya komisyon ödenecek. İlk etapta SGK’ya ödenecek yıllık bedelin 70 milyon lira düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.