Abone Ol

CIA ve ABD Adalet Bakanlığı da Sedat Peker'in Peşinde

Oda TV yazarı Serdar Cebe CIA ve ABD Adalet Bakanlığının da Sedat Peker'in Peşinde olduğunu yazdı.

CIA ve ABD Adalet Bakanlığı da Sedat Peker'in Peşinde

"Organize Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları lokal bir vaka olmaktan çıkıyor. Uyuşturucu itirafları olayı başka bir yere götürüyor. Amerikan Adalet Bakanlığı ve CIA devrede…"

Amerika’da yıllarca mafya yapılanmasıyla mücadelede çalışan Türk asıllı bir emniyetçinin bana söylediği bu sözler aklıma hemen Rıza Zarrab davasını getirdi.

DARALAN ÇEMBER

19 Mart’ta 2016’da Miami’de tutuklanan Rıza Zarrab, gözaltına alındığında Miami Havalimanı’nda ailesiyle birlikteydi. Hatta Türk Emniyet’i üzerinden ülkeden çıkmadan önce hakkında Amerika’da bir arama veya soruşturma olup olmadığını sordurtmuştu. “Temiz” bilgisini aldıktan sonra Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Miami’ye uçtu.

Kendi anlatımına göre yanında eşi, kızı, çocuk bakıcısı, hemşire, bir arkadaşı ve eşinin asistanı vardı

Halbuki CIA yaklaşık bir yıl önce Zarrab’ı soruşturmaya başlamıştı. Geçmişinde de babasına dayanan bir karanlık vardı Zarrab’ın. Kendisini gelecek 2-3 yıl içinde yaşacaklarını babası yıllar önce Amerikan Adaleti ile yaşamış sonunda anlaşma yaparak büyük bir ceza anlaşmasına imza atmıştı. Ama bir yolunu bulup kaçmayı başarmıştı.


“Sedat Peker ile Zarrab’ın ne alakası var?” diyeceksiniz. Zarrab İran yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanıyordu. Amerika’nın peşini bırakmadığı suçlardan birisi. Sedat Peker ise anlattıklarıyla adeta bir itirafçı rolünde görülüyor Amerika tarafından. Tabi ki sebebi ‘’uyuşturucu’’. Amerikan Adalet Bakanlığı’na bağlı Drug Enforcement Administration (DEA) Adalet Bakanlığı'na bağlı federal hükûmet dairesi ve aynı zamanda kolluk birimidir. Türkçe adı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi.

DEA Amerika içinde ve dışında büyük operasyonlara imza atan bir birim. Kolombiya, Meksika, Afganistan da dahil dünyanın her yerinde uyuşturucu operasyonlarına imza attı ve atıyor.

İşte Zarrab ve Peker’in benzerlikleri de burada. Zarrab bizzat İran yaptırımlarını delmekle suçlanırken CIA’in radarına girmişti. Sedat Peker de şimdi Amerika’nın dünya üzerindeki uyuşturucu operasyonlarına imza atan DEA’in radarına yaptığı uyuşturucu itirafları ile girdi.

Zarrab bir iddiaya göre üzerindeki çemberin daralmasından dolayı Amerika’ya teslim olmuştu. New York’ta görülen davayı başından sonuna takip ederden mahkeme kayıtlarında var olan isimlerin bazıları mahkeme salonunda dillendirilmemişti. Savcılık o dillendirilmeyen delilleri başka bir dosya da mı kullanacak diye sorgulanıyordu.

Bir not:

İlginçtir, aynı tarihlerde Türkiye’de gözaltına alınan bir isim dikkat çekiyordu. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yapan Metin Topuz, Eylül 2017'de gözaltına alınmış ve aynı yılın Ekim ayında da tutuklanmıştı. Metin Topuz Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi DEA adına çalışıyordu.

“OLAY BAŞKA’ YERE GİDİYOR”

Amerika’dan konuştuğum bir kaç kaynağın söylediği ortak cümle ‘’olay başka yere gidiyor’’ oldu. Sedat Peker’in uyuşturucu trafiğini anlatması, Kolombiya, Venezuela ve Panama üçgeninde tersine bir uyuşturucu yolunu ifşa etmesi acaba Amerikan Adalet Bakanlığı’na bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’ni harekete mi geçirdi?

‘’TÜM DÜNYAYI YERİNDEN OYNATACAĞIZ’’

“Tüm dünyayı yerinden oynatacağız…”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in son videosundaki bir sözüydü bu.

DEA ekipleri dünya üzerinde bırakın büyük uyuşturucu ticaretini yapanları sokak satıcılarının adlarını bile kara defterine yazıyor. Ve DEA’in en çok kullandığı operasyona başlama yöntemi ‘’itirafçılar’’ serinden yapılan operasyonlardır. Amerika ‘’adam suçu söyledikleri yalan’’ diye bakmıyor. İtirafçıların söyledikleri tek tek araştırılıyor, analiz ediliyor ve teknik bilgilerle eşleştirilerek operasyon başlatılıyor.

ADIM ADIM AMERİKA’YA

Sedat Peker’in uyuşturucu ticareti ile ilgili iddiaları ve kendisine yapılacak bir operasyon dışarıdan izleniyor mu? Daralan çember için öncelikle CIA bu trafiği itiraf ettirmek için Sedat Peker’i de Zarrab gibi Amerika’ya alır mı? Sorular çok ama uzmanlar bunun zamanının yakın zamanda olabileceğini söylüyor.

Unutmayın Zarrab’ın İran yaptırımlarını deldiği en önemli merkez Duabi’ydi. Yani şu anda Organize Suç Örgütü lideri Sedat Peker’in bulunduğu yer.

Serdar Cebe

Odatv.com