MedyaFaresi MedyaFaresi

Sendikadan flaş uyarı: Müzeler derhal kapatılmalı

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür-Sanat Sen) yayılmaya başlayan koronavirüs nedeniyle tüm sosyal alanları kapatılırken bakanlığa bağlı müzelerle ilgili bir karar alınmamış olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Eklenme: 18 Mart 2020 17:31 - Güncelleme: 18 Mart 2020 17:36

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür-Sanat Sen), yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği müzelerin, sergi, gezi alanlarının büyükçe kısmı kapalı mekânlardan oluştuğunu bu nedenle ziyaretçiler ile çalışanların büyük bir risk altında olduğunu söyledi. Sendika,” Bir an önce müzeler ziyaretçi girişine kapatılmalıdır” dedi.

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür-Sanat Sen)’in açıklaması şöyle:

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de yayılmaya başlayan Korona Virüsü nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Bu küresel salgının önlenmesi şu an için her şeyin önündedir ve yaşamımızı şekillendirmektedir. Uzmanlar uyarılarını dile getirirken, yetkililer bütün sosyal alanları kapatırken, bütün belediye, vakıf ve özel müzeler kapanmışken, bakanlığımızın müzelerin ziyaretçilere kapatılması konusunda henüz bir karar almamış olması kabul edilemez. Korana virüsüne karşı, savunmasız çalışanlarının sağlığı ve bu salgında bir zincirin daha kırılması için çok geç olmadan tüm Müzelerin ziyarete kapatılması için harekete geçilmelidir.

Ülkemizde Covid-19 vakalarının dış kökenli bir yayılım özelliğine sahip olduğu, bu nedenle özellikle yabancıların yoğun bulunduğu alanlarda bu tedbirlerin daha kapsamlı alınması gerektiği tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir ve gelen yabancı ziyaretçilerin gezi programlarında öncelikli tercih edilen yerlerin başında müzelerimiz gelmektedir.

Yine müzelerimiz son yıllarda yerli ziyaretçilerimiz tarafından da ilgi görmektedir. Dolayısıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği müzelerimizin sergi -gezi alanlarının büyükçe kısmı kapalı mekânlardan oluşmakta olup müzelerimizi gezen ziyaretçilerimizle birlikte çalışanlarımız büyük risk altındadır.

Yaşam hakkı en temel haktır ve müze çalışanı arkadaşlarımız büyük risk altındadır. Bir an önce müzeler ziyaretçi girişine kapatılmalıdır. Biz Kültür Sanat Sen olarak bu haksızlığa karşı müze emekçilerinin yanındayız ve sonuna kadar takipçisi olacağız.