Abone Ol

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir?

Sedat Peker'in 6. videosunda ''sağ kolum'' dediği ve Süleyman Soylu tarafından Demokrat Parti yönetimine alınıp Sancaktepe Belediye Başkan adayı yapıldığı iddia edilen Erdal Aras kimdir? İşte detaylar...

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile uzun zamandır videolar üzerinden büyük bir tartışmaya giren organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı altıncı ve son videosunda yine hedefine Bakan Soylu’yu koydu.

Soylu’nun Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı’na seçilirken kendisinin “elemanı” olan Erdal Aras’ı Sancaktepe Belediye Başkan adayı yaptığını iddia eden Peker, “Genel Başkan seçileceğin zaman paraları ben yolladım, Erdal dağıttı paraları herkese. 14 oyla seçimi kazandın. Erdal Aras’ı DYP MKYK üyesi ve Sancaktepe Belediyesi Genel Başkan adayı yaptın. ‘Erdal Baba’ diyordun benim adamıma. O zaman ben de senin deden oluyorum, hiyerarşide onun üstüyüm” ifadelerini kullandı.

“BU ADAM BENİMLE BERABER YARGILANDIĞI DOSYADAN SABIKALI MI?”

Savcılara da seslenen Peker, şöyle konuştu: “Genel Başkanlık seçimlerini kazandığında MKYK üyeleri arasında Erdal Aras diye biri var mı? Sancaktepe Belediyesi Genel Başkan adaylığına Süleyman Soylu onu koymuş mu? Bu adam benimle beraber yargılandığı dosyadan ceza almış mı, sabıkalı mı? Ve tüm basın, herkes bunu biliyor mu? Ya daha neyin delilini istiyorsunuz?”

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir? - Resim: 1

SEDAT PEKER BABASI İÇİN TAZİYE MESAJI YAYINLAMIŞ

Peker’in bu açıklamalarının ardından Erdal Aras’ın kim olduğu kamuoyunda merak edilmeye başlandı. Hakkında çok fazla bilgi bulunamamasına rağmen açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Erdal Aras Karslı. 2020 Kasım ayında Aras’ın babası Mirze Aras vefat ettiğinde Sedat Peker’in başsağlığı mesajı yayınladığı görülüyor. Aynı Mirze Aras isminin, Erdal Aras’ın oğlu Sedat Eray Aras’ın kişisel Facebook hesabında da görülüyor. Sedat Eray Aras, 21 Kasım 2020 tarihli paylaşımında dedesinin ölümünü, “Dedem Mirze Aras hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın saat 2 de Sancaktepe/Yenidoğan Merve Mahallesi Mehtap Camiisinden defnedilecektir” sözleriyle duyuruyor. Bu da hesabın Erdal Aras’ın oğluna ait olduğu iddiasını güçlendiriyor. Sedat Eray Aras’ın profilinde babası Erdal Aras’a ait çok sayıda fotoğraf da görülüyor.

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir? - Resim: 2

ERGENEKON DAVASINDA GİZLİ TANIK BAHSETMİŞTİ: “PEKER, ERDAL ARAS’I ARARDI”

Erdal Aras’ın ismine 26 Ocak 2012 tarihli Cihan Haber Ajansı (CİHAN) haberinde de rastlanıyor. Habere göre; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon ana davasının duruşmasında gizli tanık Poyraz’a, Mahkeme Başkanı tarafından çok sayıda soru yöneltildi. Mahkeme başkanın “Sedat Peker, Mehmet Ağar’ı tanır mıydı? Ağar’a para gönderir miydi?” diye sordu. Ağar konusunu tam olarak bilmediğini belirten Poyraz, Peker’in Özer Çiller’i çok iyi tanıdığını söyledi. O dönemlerde bir seçim bölgesinde Doğru Yol Partisi’nin (DYP) kazanması için Özer Çiller’in Peker’i aradığını söyleyen Poyraz, “Peker, Erdal Aras’ı arardı. O da seçim bölgesindeki adayları toplayıp DYP adayının seçilmesini sağlardı” ifadesini kullandı.

DEMOKRAT PARTİ’NİN 2009 SEÇİMLERİNDE SANCAKTEPE ADAYI OLMUŞ

Sedat Peker’in gündeme getirdiği gibi, Erdal Aras’ın 2009 yerel seçimlerinde Süleyman Soylu’nun Genel Başkanlığını yaptığı Demokrat Parti’nin (DP) İstanbul Sancaktepe Belediye Başkan Adayı olduğu bilgisi doğru. Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Aras, AKP’den İsmail Erdem, CHP’den Arif Sağ, DTP’den Rıdvan Turan’ın yarıştığı Sancaktepe’de Demokrat Parti’nin adayı olarak seçime katılarak 1050 oy almıştı. 2009 yerel seçimleri Süleyman Soylu’nun Demokrat Parti Genel Başkanı olarak girdiği tek seçim. BU seçimde de Sedat Peker’in “canım ciğerim” dediği Erdal Aras’ı aday göstermiş.

SOYLU’NUN “DOSTLARIYLA BULUŞMASINA” DA KATILMIŞ

Erdal Aras’ın ismine İstanbul Anadolu yakası Çekmeköy ağırlıklı yayın yapan yerel Flaş Gazetesi’nin 26.02.2013 tarihli bir haberinde de rastlanıyor. Buna göre Demokrat Parti önceki dönem genel başkanı Süleyman Soylu Çekmeköy’de, eski ilçe başkanı ve işadamı Hakkı Demir’in davetinde partili yol arkadaşları ve dostlarıyla buluşup hasret giderdi.

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir? - Resim: 3

Soylu, bu sürpriz görüşmede “Çekmeköy’deki özel bir restoranda partili yol arkadaşı ve dostlarıyla bir araya gelip hem hasret giderdi hem de bundan sonra takip edeceği yol haritası üzerinde fikir alışverişinde” bulundu. Habere göre ziyarette partinin önceki dönem genel merkez MYK üyeleri ve il yönetimi yanı sıra; DP Ümraniye eski ilçe başkanı Tarık Aksar, DP Çekmeköy eski ilçe başkanı Hakkı Demir, partinin Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Erdal Aras, Ataşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Sinan Yılmaz, Mehmet Özdil, Recep Yükseler, Sefer Baylan ve çok sayıda partili vardı.

Sedat Peker’in Soylu Belediye Başkan Adayı Yaptı Dediği Erdal Aras Kimdir? - Resim: 4

EŞİ AKP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLMUŞ

Erdal Aras’ın ikinci eşi olduğu belirtilen Zübeyde Aras ise Haziran 2015 seçimlerinde AKP’den Antalya Milletvekili Aday Adayı olmuş. Zübeyde Aras’ın Facebook hesabında partinin aday adayı olarak yaptığı çalışmalar ve görüşmelerden fotoğraflar da paylaşılmış.