MedyaFaresi MedyaFaresi

Michael Rubin'den Sedat Peker'e Yanıt: Hapistekiler Senden Daha Şerefli

Sedat Peker’in “İlk kırılma nokrası yazdığı yazıydı” dediği eski ABD Savunma Bakanlığı’nda Ortadoğu uzmanı olarak görev yapan Michael Rubin, Peker’e cevap verdi.

Eklenme: 21 Mayıs 2021 10:00 - Güncelleme: 21 Mayıs 2021 10:32

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, yayınladığı altıncı videoda ismini anarak kaleme aldığı bir makale sebebiyle devlet içindeki güçler çatışmasının “fitilini ateşlemekle” suçladığı Ortadoğu uzmanı, tarihçi Michal Rubin, Peker’in iddialarınacevap verdi.

Sedat Peker'in Fitili Ateşledi Dediği Michael Rubin Kimdir? Michael Rubin FETÖ'cü mü?

Rubin, şahsi Twitter hesabından Peker’i de etiketleyerek paylaştığı Türkçe ve İngilizce mesajında, “Peker: Söylenmekten vazgeç. Türkiye’nin cezaevlerindeki politik esirlerinin her biri senden daha şerefli ve onurlu davranıyorlar.” ifadelerini kullandı.

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Sedat Peker, yayınladığı son videoda, devlet içindeki yapılarla yaşanan çatışmanın kırılma noktalarını anlatırken, ilk kırılmanın Amerikalı yazar Michael Rubin’in yazdığı yazı olduğunu iddia etti.

Peker, “Sedat Peker etki alanını bu şekilde geliştirmeye devam ederse, Tayyip Erdoğan sonrasında oraya simge olarak birinin seçilmesini sağlar arka perdeden de ülkeyi o yönetir.” ifadesi kullanıldığını, makaleyi de “tuzak” olarak gördüğünü kaydederek şunları kaydetmişti: “Dedim ki bu tuzak. Bize tuzak kurdular. Tayyip Erdoğan sonrasına kimin planları varsa bizi mahvedecekler dedim.”

MİCHAEL RUBİN KİMDİR?

Sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti karşıtı mesajlarıyla gündeme gelen eski Pentagon görevlisi olan Michael Rubin, ABD’de Irak, İran ve Türkiye başta olmak üzere sözüne itibar edilen en önemli Ortadoğu uzmanlarından biri olarak gösteriliyor.

1971 doğumlu tarihçi Michael Rubin, Amerikan Girişim Enstitüsü (“American Enterprise Institute”) adlı kuruluşta çalışıyor. Ayrıca Amerikan Donanması Askeri Akademisinde (Naval Postgraduate School) öğretmenlik ve Amerika’da yayınlanan Middle East Quarterly (Ortadoğu bülteni) dergisinin editörlüğünü yapıyor.

Philadelphia’da doğan Rubin, lisans çalışmalarını biyoloji dalında yapmasına rağmen, 1999’da tarih dalında Yale Üniversitesinden doktora derecesini aldı. “Modern İran’ın İnşaası 1858-1909: Haberleşme, Telgraf ve Toplum” adlı doktora tezi çalışması ile Yale Üniversitesinden ödül aldı. 1999-2000 yılları arasında sivil düşünce kuruluşu olan “Washington Institute for Near East Policy”de çalıştı.

Yale Üniversitesinde, İsrail’de Kudüs İbrani Üniversitesi’nde ders verdikten sonra, 2000 ve 2001 yıllarında Çekiç Güç uygulaması sırasında Irak Kürdistan Özerk Bölgesinde Süleymaniye Üniversitesi, Selahaddin Üniversitesi ve Dohuk Üniversitesi’nde hocalık yaptı. 2002 ile 2004 yılları arasında Amerikan Savunma Bakanlığında İran ve Irak konusunda danışmanlık yaptı. Bağdat’ın düşmesinden sonra, 2003 ve 2004 yıllarında Irak’taki koalisyon yönetiminde görev aldı.

Rubin’in Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The New Republic, National Review ve The Weekly Standard’da Türkiye, Irak, İran’la ilgili yazıları yayınlanıyor.