MedyaFaresi MedyaFaresi

Seçim yasaklarına uymayıp parti propagandası yaptılar

Bugün gerçekleşen İBB Başkanlığı yenileme seçimleri için alınan seçim yasakları kapsamında basın kuruluşlarının siyasi parti propagandası yapması yasaklandı. Ancak bazı basın-yayın organlarının bu yasağa uymadığı görüldü.

Eklenme: 23 Haziran 2019 10:00 - Güncelleme: 23 Haziran 2019 09:10

23 Haziran için alınan ve saat 18:00’den itibaren yürürlüğe giren seçim yasakları kapsamında basın kuruluşlarının başkan adayları ve siyasi partilerin propagandalarını yayınlamaları yasaklandı.

Ancak seçim yasaklarına uymayan bazı hükümete yakın basın organlarının internet sitelerinde, AKP adayı Binali Yıldırım ile ilgili yapılan propaganda haberlerinin kaldırılmadığı gözlemlendi.

YSK’DAN YASAK AÇIKLAMASI

Yenilenen seçime ilişkin İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanan seçim takvimine göre, seçimlere yönelik propaganda serbestliği saat 18.00’de sona erdi.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10. günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ereceğini öngörüyor.

Buna göre, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

 Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.