MedyaFaresi MedyaFaresi

Sansür aslında Adile Naşit’in hamam sahnesinde başlamıştı

Dijital platformların yayımladığı dizilere RTÜK tarafından sansür uygulanacağı açıklamasının ardından senarist Uğraş Güneş sosyal medya hesabından kendi yaşadıklarından da örnekler vererek sansürün ne boyutta olabileceğini anlattı.

Eklenme: 02 Ağustos 2019 22:05 - Güncelleme: 02 Ağustos 2019 21:15

Kimi kesimlerce "Eşcinselliği özendiriyor", “Ahlakımız bozuluyor” cümleleriyle eleştirilen internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar, RTÜK denetimine alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle birlikte Netflix, BluTV gibi dijital platformların yayımladığı diziler RTÜK sansürüne uğrayacak.

Türkiye’nin gündemine oturan düzenlemede, dizilere uygulanacak sansürün ne boyutta olacağı tartışılıyor. Senarist Uğraş Güneş sosyal medya hesabından kendi yaşadıklarından da örnekler vererek sansürün ne boyutta olabileceğini anlattı.

Güneş, şunları söyledi:

“10 yıldır dizi yazarım. Netflix-Protector’ı ayrı bir yere koyarak şunu söyleyebilirim ki, RTÜK denetiminde yazdığım hiçbir meyhane sahnesinde rakı gösterilmedi, rakı bardağındaki su bile sansürlendi. Son işimde, ‘Akşamdan kaldım’ repliği bip yedi.

Bir seferinde Cemal Süreya’nın ‘Sevişmek yeniden yürürlüğe giriyor.’ dizesi mozaiklendi, bir dizimde ‘hani nerde özgürlük?’ cümlesi biplendi. Yandaş müteahhitler zeytin ağaçlarını kesiyor diye ‘Zeytin Ağacı’ dedirtmediklerini de hatırlarım."

“Senarist arkadaşlarım da yüzlerce örnek sayabilir orantısız sansürle ilgili. Neler gördük neler! Öküz altında buzağı arayan tiplere verilir genelde sansür işi. Bu işgüzar arkadaşlar zamanla otosansürün kitabını yazarlar. Şimdi, ‘bağımsız’ platformlarda da işe başlayacaklar.

Adile Naşit’in Tosun Paşa’daki hamam sahnesi erotik bulunup sansürlendiğinde ortalık ayağa kalkmalıydı mesela, bir klasik olarak ‘susuldu’. İşlerin bu hale geleceğini bile bile salağa yatan sektör insanlarına ve Instagram’da rakı saklayan koca yüreklere sevgiler.”

Etiketler : sansür, rtük