Abone Ol

Sağlık Bakanlığı'ndan Ferhat Göçer kararı: Görevine son verildi

Sağlık Bakanlığı, Ferhat Göçer'in danışmanlık görevine son verildiğini açıkladı.

Bakanlık'tan Ferhat Göçer kararı: Görevine son verildi

Sağlık Bakanlığı'na danışman olarak atanması tartışma yaratan şarkıcı Ferhat Göçer, asıl mesleği doktorluktan emekli olduğunu ve danışmanlıktan istifa ettiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı ise Göçer'in görevine son verildiğini duyurdu.

Bakanlık, Göçer’in "Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü"nde geçici olarak görevlendirildiğini belirterek, yapılan araştırmalar sonucu Göçer’in görevinin sonlandırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"06.09.2017 tarihinde sanatçı Ferhat Göçer’in Bakanlığımıza danışman olarak atandığına ilişkin basında haberler yer almış, 21.09.2017 tarihinde ise bu haber, Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup bir milletvekili tarafından soru önergesine konu edilmiştir. Söz konusu haberlerde gerçekle ilişkisi olmayan, kamuoyunu yanıltıcı unsurlar bulunmaktadır. Bu nedenle açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatma gereği doğmuştur. Ferhat Göçer, 31.10.2016 tarihinde 2016/4. Dönem İlk Defa ve Yeniden Açıktan Atama kurası sonucu Şanlıurfa Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanmış, 07.11.2016 tarihinden itibaren ise Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü emrinde geçici görevlendirilmiştir. Görevlendirildiği tarih itibarıyla, Göçer’in sanatçı yüzünden istifade edilerek sağlık okuryazarlığını geliştirecek bazı projelerde değerlendirilebileceği düşünülmüştür. Habere konu kişinin ne zaman yeniden açıktan atamasının ne zaman geçici görevlendirmesinin yapıldığı tarihler net olarak bellidir. Personel hareketinden de anlaşılacağı üzere yeni bir atama ya da danışman olarak görevlendirmesinin söz konusu olmadığı çok açıktır. Bu açık gerçeğe rağmen bu haberlerin yayınlanmasının maksatlı olabileceği değerlendirilmekle birlikte, Bakanlığımız hemen harekete geçmiş, yapılan araştırmanın sonucu olarak da Ferhat Göçer’in 07.11.2016 tarihinde Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’ne yapılan geçici görevlendirmesi sonlandırılmıştır.”

Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara veren şarkıcı Ferhat Göçer’in Sağlık Bakanlığı’na danışman olması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Göçer, 25 yıldır yaptığı doktorluktan emekli olduğunu açıklamıştı.

Soru önergesi verilmişti

CHP Eskişehir Milletvekili ve enfeksiyon uzmanı Dr. Gaye Usluer, Göçer'in bakanlığa danışmanlık yapabilme ehliyetinin olmadığını, 'liyakat kavramının bir kez daha ayaklar altına alındığını' belirterek TBMM'ye soru önergesi vermişti.