MedyaFaresi MedyaFaresi

Sağlık Bakanı Koca: 5 Kişide Hindistan Varyantı Görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor. Koca, aşılama takvimi ve vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Eklenme: 28 Nisan 2021 18:46 - Güncelleme: 28 Nisan 2021 22:21

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 16.30’da video konferans yöntemiyle toplandı. 

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir'' dedi.

50 MİLYON DOZ SPUTNİK V AŞISI

Koca, ''Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır'' ifadelerini kullandı.

''BİONTECH AŞISI 6-8 HAFTA OLARAK UYGULANACAK''

Koca, ''Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir'' dedi.