Abone Ol

Sabah ve Cumhuriyet'in Hakim polemiği: 2 kardeşi ByLockçu çıkmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimlerinde aday olamayacağı yönünde itirazda bulunan eski Hakkari Hakimi Ahmet Çakmak'ın iki kız kardeşinin de Bylock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı

Sabah ve Cumhuriyet'in Hakim polemiği: 2 kardeşi ByLockçu çıkmış

Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir yazıda "Ahmet Çakmak’tan intikam operasyonu" ifadeleri kullanılarak, HSK'nın meslekten ihracına karar verdiği Ahmet Çakmak'a sahip çıkıldı. "İşareti 11 Haziran’da Sabah gazetesi verdi.

'HSK’dan hadsiz hakime soruşturma' başlıklı haberde YSK’ye başvuru yapan hâkim için soruşturma izni verildiği ilan edildi" denildi.

Cumhuriyet'teki yazıda, "Aslında Çakmak hakkında daha önce açılmış bir başka soruşturma ve verilmiş ceza da vardı" denilerek FETÖ soruşturması haberinin arka planı verilse de "yaşananlar bir tür yıldırma hikâyesi" denilerek Çakmak savunuldu.

Hakim Çakmak'ın kardeşi Hülya E'nin ayrıca FETÖ'ye ait bir şirkette çalıştığı ve itirafçı örgüt üyelerinin ifadelerinde Hülya E ile ilgili ifadeler bulunduğu ortaya çıktı. Hakim Çakmak'ın ise 2014 yılı İcra Müdür Yardımcılığı sınav sorularının FETÖ tarafından çalınmasıyla ilgili soruşturmada yer aldığı öğrenildi.

HSK MESLEKTEN İHRACINA KARAR VERDİ

Hakkari Hakimi Ahmet Çakmak, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamayacağını söyleyerek Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulunmuştu. YSK, yapılan itirazları 24 Haziran 2018'de yapılan seçimlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde yapılan ilk seçim olduğunu belirterek reddetmişti.

Hakim Çakmak'ın itirazı sonrası harekete geçen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, Hakim Çakmak hakkında inceleme ve soruşturma izni vermişti. Yapılan soruşturmada hakkında yürütülen farklı soruşturmalar nedeniyle HSK 2. Dairesi tarafından iki kez yer değiştirme cezası alan hakim Ahmet Çakmak meslekten ihraç edildi.

KARDEŞLERİ DE BYLOCK'ÇU ÇIKTI

Hakim Ahmet Çakmak'ın kız kardeşleri Fatma Ç. ve Hülya E'nin Bylock kullanıcısı oldukları ortaya çıktı. Fatma Ç'nin 2017'de Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında KOM Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındığı, yine Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen diğer kardeşi Hülya E'nin de Bylock kaydının bulunduğu belirlendi.

SORUŞTURMADA ADI GEÇİYOR

Hakim Ahmet Çakmak'ın Matematik öğretmenliği, Gümrük memurluğu ardından da Hakim olduğu ortaya çıktı. FETÖ'nün hain darbe girişiminden 15 gün önce hakim adayı olarak mesleğe giren Çakmak'ın FETÖ'nün soru hırsızlığı soruşturmalarında da kaydı bulunduğu öğrenildi. Çakmak'ın 2014 yılı İcra Müdür yardımcılığı sınavlarının FETÖ tarafından çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada da adının geçtiği öğrenildi.