Abone Ol

Saadet lideri Karamollaoğlu'ndan SİHA tepkisi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, insansız hava araçlarıyla ilgili iddialar üzerine konuştu.

Saadet lideri Karamollaoğlu'ndan SİHA tepkisi

Hakkari’de silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) sivillerin vurulduğu iddiasına ilişkin konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Böyle bir iddia sadece ‘Yalandı’ diye hemen gözardı edilmemeli” dedi.

Geçen günlerde Hakkari’nin bir köyünde SİHA’yla bombalama yapılmış, olayda dört PKK’lıyla, PKK’lılarla toplantı yaptığı savunulan bir kişinin öldüğü duyurulmuştu.

Valilik, bu kişiye ‘işbirlikçi’ derken, HDP ve CHP’liler ‘silahsız sivil köylü’ demişti. Olay üzerine SİHA’lar hakkında yargısız infaz yaptıkları ve sivillerin de canlarına mal oldukları yönünde bir tartışma başlatılmıştı.

Saadet lideri Karamollaoğlu'ndan SİHA tepkisi - Resim: 1

‘Gözardı edilmemeli’

AA’nın haberine göre Karamollaoğlu şunları söyledi: “Burada iki ayrı husus var. Bir hükümeti suçlama, iki SİHA’ların kullanılmasına karşı bir hava oluşturma. Böyle bir iddia sadece ‘yalandı’ diye hemen gözardı edilmemeli. SİHA’ların kullanılması aslında daha fazla kayba fırsat vermemek için yeri geldiği zaman bir zaruret. Sahada, arazide hareket eden güvenlik güçlerinin emniyetini sağlamak için önemli.”

‘Komisyon kurulmalı’

Bir yerde bir yanlışlık yapılıyorsa o yanlışın ille SİHA’lardan değil yanlış karar verenlerden meydana geleceğini kaydeden Saadet lideri şöyle devam etti: “Böyle bir hadise varsa bunu abartıp, davul zurnayla belli bir istikamete sevk etmektense hükumetin süratle Mecliste iktidardan ve muhalefetten meydana gelen bir komisyon oluşturarak, bunu yerinde tespit etmesi mümkün. Bu komisyon kurulur, gidilir ve araştırılır. Bir yanlış yapılmışsa neden yanlış yapıldığı ortaya çıkarılır. Eğer yanlışlık yoksa da bütün kamuoyunu teskin edici bir açıklama yapılır. Biz iktidarı da muhalefeti de sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”