Abone Ol

Rize-Artvin Havalimanı Açılıyor: Bakan Karaismailoğlu'ndan Açıklamalar

Türkiye'de olan denize dolgu yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı yarın açılıyor. Konu hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tv100 ekranlarında açıklamalarda bulundu.

Rize-Artvin Havalimanı Açılıyor: Bakan Karaismailoğlu'ndan Açıklamalar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca Türkiye'nin yüz ölçümünü de değiştiren 3 milyon metrekarelik alanda deniz doldurularak tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı, yarın açılıyor.

tv100 canlı yayınında Burak Ersemiz'in sorularına yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dev projeye ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Tarifeli seferler yarın itibariyle başlıyor. İnşallah bu bölgeye önemli bir katkı sunacak havalimanını buluşturmuş olacağız. Bu bölgeler coğrafi açıdan zor bölgeler. Karasal alanlarda 3 milyon metrakarelik bir alan yönetmeniz mümkün değil. Ama bu havalimanını da yapmamız gerekiyordu. Burada ileri mühendislik çözümleri kullanılarak 2017'de yapımına başladık. Burada 100 milyon taş kullanıldı denizi doldurmak için. Burada 6 bin 300 metre uzunluğunda dalgakıranlar inşa ettik. Sonucunda da 3 bin metre uzunluğunda bir pist yaptık. Sırf karayla deniz arasında 1200 metre uzunluğunda bir güvenlik mesafesi oluşturduk. Dört dörtlük bir havalimanı oldu."