MedyaFaresi MedyaFaresi

Rahşan Ecevit kimdir? Bülent Ecevit'le el ele büyüttüler sevgiyi..

Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa'da doğdu. Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanı olan Rahşan Ecevit 17 Ocak 2020'de hayatını kaybetti. İşte Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit kimdir sorusunu yanıtı ve hayatı.

Eklenme: 18 Ocak 2020 00:30 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 01:02

Türk siyasetine damga vurmuş kadın siyasetçilerin başında gelen Rahşan Ecevit, bir süredir tedavi gördüğü GATA’da 17 Ocak 2020’de hayatını kaybetti. 

“Yanımdaki sensin, yalnızlığım sen… Kendimden bile uzakta, elim elindeyken…” Bülent Ecevit böyle anlatıyordu Rahşan’a olan aşkını.

Türkiye’nin Karaoğlanı daha Robert Lisesi yıllarında vurulmuştu ona. Öylesine utangaçtı ki, daha önce hiç kız arkadaşı olmamıştı. Mezuniyet telaşı yaklaşırken hayatının en büyük hamlesini yaptı ve aşkını ilan etti. Rahşan da sevmişti onu…

Okul bitince evlenmek istediler. Zorluklar başladı:

Rahşan’ın babası Namık Zeki Aral yaşı küçük olan kızının evlenmesine başta karşı çıksa da kızını verdi Karaoğlan’a. Zorluklarla başlayan ve zorluklarla devam eden aşk hiç ayırmadı onları.

Rahşan Aral’la Bülent Ecevit 22 Ağustos 1946’da Çocuk Esirgeme Kurumu salonunda sade bir şekilde evlenirler. Politika ile yoğurulan hayatları Bülent Bey’in ölümüne kadar o sadelikte geçer. Ama eşiyle yaşadığı aşkta gözlerden hiç bir zaman kaçmadı.

Evlendiklerinde Rahşan Hanım 23, Bülent Ecevit ise daha 21 yaşında idi. Dolu dolu altmış yılı devirdiler. Neler yaşamışlardı; neler görmüşlerdi… Ama yıkılmamıştı aşkları! 

Politika ile yoğrulmuş hayatları yollarda, el ele, diz dize hep birlikte geçti.Ne yazık ki 2006’nın Kasımında kaybettik Karaoğlan’ı.

Bülent Ecevit’in ölümünden sonra bir röportajda şöyle bir soru geldi:

“Bülent Bey’i hiç rüyanızda gördünüz mü?”. Anlam yüklü bir cevap geldi bu soruya:

“İnsan her gün birlikte yaşadığı, konuştuğu kişiyi rüyasında görür mü? Ben akşam yatağa yatınca onun yanına yatıyorum. Hiç ayrılmadık ki.”

Cezaevi bile aşklarına engel olamadı

Bülent Ecevit, 12 Eylül darbesinden sonra bazı yazılarından dolayı 3 Aralık’ta tutuklanıp Ankara Ulucanlar Cezaevi’ne gönderildi. Rahşan Hanım iki mum aldı. Mumlardan birinin üzerinde kız çocuğu diğerinde erkek çocuğu resmi vardı. 

Kız çocuğu olan mumu Bülent Bey’e verdi diğerini kendi aldı ve “Yılbaşını birlikte geçirmiş gibi yapalım. Bu mumları aynı anda saat 24.00’e beş kala yakalım” dedi. O yılbaşını böylece birlikte geçirmiş gibi hissettiler.

Ecevit, iki ay sonra cezaevinden çıktı. Eşinin hediye ettiği mumu eve götürdü. Rahşan Hanım da kendisindeki mumu saklamıştı. İki mumu yanyana koydular. 1982’yi 1983’e bağlayan gece aynı mumları yaktılar. O yılbaşı, birlikte oldukları sürece her yılbaşı bu mumları yakacaklarına söz verdiler.

Bundan sonra da, biri diğerinden önce ölecek olursa, kalanın o mumları yakmaya devam edeceğine dair sözleştiler. Ecevit 5 Kasım 2006’da aramızdan ayrıldı. Rahşan Hanım’ın her sene bu geleneği sürdürdüğünden kimsenin şüphesi yok.

BÜLENT ECEVİT RAHŞAN ECEVİT'E OLAN AŞKINI ANLATTIĞI O ŞİİR

Elele büyüttük sevgiyi

Birlikte öğrendik seninle

Avucumuzda yüreği çarpan

Kuşa sevgiyi

Elele duyduk kumsalda denizin

Milyon yılda yonttuğu

Taşa sevgiyi

Tırtılları tanıdık seninle baharda

Tırtılken daha sevmeyi öğrendik

Sevgiden üreyen kelebeği

Toprağı evimiz gibi sevdik seninle

Birlikte sevdik kuru toprakta

Ev kuran köstebeği

Köstebeğinden toprağına taşına

Tırtılından kelebeğine kuşuna

Elele sevdik bu dünyayı

Acısıyla  sevinciyle sevdik

Yazıyla kışıyla sevdik

Köy - köy ülke – ülke

Gökler gibi sardı dünyayı

Yağmur gibi sızdı dünyaya

Dünya kadar oldu sevgimiz

Elele büyütüp elele derdik

Elele derip insana verdik

Verdikçe çoğalan sevgimizi…

RAHŞAN ECEVİT KİMDİR?

Rahşan Ecevit (doğum adıyla Zekiye Rahşan Aral), 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi.

Rahşan Ecevit; ressam, yazar ve siyasetçi kimliğinin yanı sıra Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.1946’da Bülent Ecevit ile evlendi.

Aslen Selanik’ten Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit’in, babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur.

DSP’nin kurucusu ve eski genel başkanıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.Yazdığı Pülümür’de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Rahşan Ecevit, 17 Ocak 2020’de 97 yaşında bir süredir tedavi gördüğü GATA’da yaşama gözlerini yumdu.

RAHŞAN ECEVİT’İN SİYASİ HAYATI

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi’nin 2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı.