Abone Ol

Putin: Türkiye IŞİD petrolü için uçağımızı vurdu

Paris'teki BM İklim Değişikliği Zirvesi kapsamında Fransa’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Putin: Türkiye IŞİD petrolü için uçağımızı vurdu

Putin soru cevap kısmında Erdoğan ile görüşme ve Türkiye ile ilgili diğer soruları şöyle yanıtladı:
Soru: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştünüz mü? Düşürülen uçak konusu sizin diyaloglarınızda ne sıklıkla karşınıza çıktı?

Putin: “Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmedik, görüşmedik. Düşürülen Rus uçağı konusuna gelirsek, bu konu tabi ki benim ikili diyaloglarımda karşıma çıktı. Ben gerekli açıklamaları yaptım ve yaşananları anlattım. Gördüğüm kadarıyla, tüm mevkidaşlarım dikkatle dinlediler ve büyük çoğunluk Türkiye'ye tehdit oluşturmayan korunmasız Rus uçağını vurmaya gerek olmadığı tezini destekliyorlar.”

Soru: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu neden yaptığını anlayabildiniz mi?

Putin: “Türkiye'den, bu kararını Türkiye Cumhurbaşkanı'nın almadığını duyduk. Bizim için bu bir anlam ifade etmiyor. Bu eylemleri sonucunda 2 askerimiz hayatını kaybetti. Pilot ve kurtarma ekibinde olan denizci. Bunu neden yaptıklarını onlara sormak gerek. Bu büyük bir hata.”

Soru: Terör karşıtı koalisyonun durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Putin: “BM'nin 70 yıl genel kurul toplantısında bu konudan bahsetmiştim. Biz her zaman bunu destekliyoruz. Bazıları terör örgütlerini siyasi amaçlar için kullanırken, Güvenlik Kurulu'nun teröristler tarafından yasa dışı petrol üretiminin durdurulmasına ilişkin yasalarına uyulmadığı sürece bunu yapmamız mümkün değil. Şimdi İŞID ve diğer terör örgütleri tarafından kontrol edilen petrol madenlerinden petrolün çok büyük derecede Türkiye topraklarına gittiğini kanıtlayan verileri elde ettik. Bizim uçağımızı vurma kararının Türkiye topraklarındaki bu petrol sevkiyatı yollarının güvenliğini sağlamak için alındığını düşünmemiz için sebeplere sahibiz. Türkmenlerin korunması sadece bahane ve tabi ki, biliyorsunuz ki bizim pilotlarımız roketlerinde ‘Bizimkiler için!’ yazıyorlar, yani bu Sina'da hayatını kaybeden vatandaşların intikamı. Bu roketlerde ‘Paris için’ de yazıyorlar, bu Paris'teki teröristlerin attıkları ateşler için. Bu uçağı ise Türkiye vuruyor. Biz neyden bahsedebiliriz ki? Hangi geniş koalisyondan? Biz her halükarda bölgesel ve mali çıkarların küresel terör tehdidinin karşısında ikinci plana düşmesi için etkili ve geniş koalisyonun kurulması için çabalayacağız.”

Soru: Türkiye ile ilişkileriniz için üzülmüyor musunuz? Partnerlik düzeyi eşi benzeri görülmemiş seviyedeydi. Onlarca yıl bunun için çalıştınız. Peki şimdi ne olacak?

Putin: “Ben kendim üzülüyorum, çünkü ben bu ilişkiyi kurmak için uzun yıllar boyunca çok şey yaptım. Fakat uzun süre önce oluşan ve Türk partnerlerimizle diyaloglarımızda çözmeye çalıştığımız sorunlar vardı. Örneğin, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde bizimle ellerinde silahlarla savaşan veya savaşmaya başlayan terör örgütlerinin temsilcilerinin Türkiye topraklarında çıktıklarına dikkat çekmeye çalıştık. Buna son verilmesini rica ettik. En azından onların Türkiye topraklarında bulunduklarını, özel servisler ve polisler tarafından korunan bölgelerde vizesiz rejimle yaşadıklarını ve daha sonra bizim topraklarımızda tekrar yüz üstüne çıktıklarını tespit ettik. Bu uzun süredir mevcut ve biz birçok kez partner kanalları üzerinden özel servisler düzeyinde, üst siyasi düzeyinde, Dışişleri Bakanlığı düzeyinde bu soruyu masaya yatırdık. Maalesef, bizim endişelerimize karşı bir reaksiyon görmedik. Çözülmesi gereken bazı sorunlar daha önce ortaya çıktı. Bu sorunları böyle bir ortamda çözmeye çalışmak zorunda olduğumuz için üzgünüm, fakat bu bizim suçumuz ve seçimimiz değil.”
Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)-