Abone Ol

PTT'nin İndirimli Ayçiçek Yağları Daha Pahalı Çıktı

Son dönemde gıda pazarındaki gözle görülür artışın ardından devreye giren PTT, ayçiçek yağı fiyatlarında indirime gidileceğini belirtti. Bu hamlenin ardından, satılan ayçiçek yağlarının temin edilen şirketten yüzde 21 daha pahalıya satıldığı tespit edildi.

PTT'nin İndirimli Ayçiçek Yağları Daha Pahalı Çıktı

Vatandaşların gıda fiyat artışlarından yakınmalarının yükselmesi üzerine devreye giren PTT; Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ),Tarım Kredi Kooperatifleri'nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve ÇAYKUR ürünlerini de online satış yaptığı PttAVM.com'a dahil etti.

Yapılan plana göre ayçiçek yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünlerinde fiyatların aşağıya çekilmesi için kooperatif ürünlerine ağırlık verilecekti.

TEMİN ETTİĞİ ŞİRKETTEN DAHA PAHALIYA SATIYOR

PttAVM.com üzerinden satışa çıkan Zade markalı ürünler, şirkete yagsepetim.com isimli internet sitesinden de satıyor. Şirket kendi üretimi olan 10 litrelik teneke ambalajdaki ayçiçeği yağını site üzerinden, 145,90TL'ye satarken, PTT'nin sitesinde ise aynı ürün vatandaşa 176,89 TL'den satılıyor.

Bu durumda bir vatandaş pttAVM yerine üretici şirketin kendi sitesi üzerinden bu yağı satın alması durumunda yaklaşık 12 TL daha karlı olacak. Bu fiyat farkı pttAVM'nin ürünü yüzde 21,24 daha pahalıya sattığı anlamına geliyor.

PTT'nin İndirimli Ayçiçek Yağları Daha Pahalı Çıktı - Resim: 1

1 LİTRE YAĞDA VATANDAŞ 4 TL DAHA FAZLA ÖDEYECEK

PttAVM.com üzerinden satışa çıkan Zade markalı bir diğer ürün olan 1 litrelik ayçiçek yağı ise vatandaşa 29,90 TL'ye satılıyor. Ancak firma bu ürünün kendi web sitesi üzerinden tüketiciye 25.90 TL'den satıyor. Bu hacimdeki yağda da vatandaş firmanın kendi sitesi yerine pttAVM'den alışveriş yapması durumunda 4 TL daha fazla ödemiş olacak.

PTT'nin İndirimli Ayçiçek Yağları Daha Pahalı Çıktı - Resim: 2