Abone Ol

Prof. Necmettin Ünal: Aşı Karşıtı Miting İzninin Gözden Geçirilmesi Lazım

İstanbul Valiliği, 11 Eylül Cumartesi günü Maltepe'de aşı karşıtları tarafından yapılacak mitinge izin verdiğini açıkladı.

Prof. Necmettin Ünal: Aşı Karşıtı Miting İzninin Gözden Geçirilmesi Lazım

İstanbul’da düzenlenecek olan aşı karşıtlığı mitingiyle ilgili olarak konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, "Valilik ve İçişleri aşı karşıtı mitinge izni gözden geçirmeli, bu miting toplum sağlığına zararlı" dedi.

İstanbul’da valilik izni verilen aşı karşıtı mitingi yoğun bakım uzmanı Prof. Necmettin Ünal, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı. Prof. Ünal, “Makul olmayan, mantık dışı ve bilimsel temele dayanmayan ve toplum sağlığını tehdit eden bir miting yapıyorsanız öncelikle valiliğin bu mitinge izin vermemesi gerekiyordu. Bu miting toplum sağlığına zarar verecek, insanlarda bulaşı arttıracak” dedi.

Prof. Ünal, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumda aykırı düşünceleri olanlar hep oldu olmaya da devam ediyor. Mühim olan bu aykırı düşünceleri olanların ya da konuları bilmediği halde yanlış kaynaklardan aldığı bilgileri, yanlış şekilde yorumlayanları tartışmaya gerek yok. ‘Bu bir soykırımdır’ diyorlar. Nasıl bir soykırım anlayamadım. Dünyanın nüfusu 8 milyar civarında. 5.6 milyar doz aşı yapıldı. Hal böyleyken böyle bir laf etmek hangi bilgiyle, hangi amaçla.. Dünya nüfusunun yüzde 41’i tek doz aşı olmuş durumda. Dünyada sadece düşük gelir seviyeleri olan ülkelerde tek doz aşılanma oranı yüzde 1.9. Dünya nüfusunun yarısı aşılanmış ama siz diyorsunuz ki bu bir katliamdır. Bu bilgiye nereden ulaşıyorsunuz? Çok ciddiye alarak dinlemek gerektiğini düşünmüyorum.”