Abone Ol

Prof. Dr. Şener'den Üçlü Virüs Uyarısı: Aralık'tan İtibaren...

Prof. Dr. Alper Şener, "Bu sene 2 yıldır unuttuğumuz gripte rinovirüste, influenza ve RSV'de bir tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine Kovid-19 katılmadı."

Prof. Dr. Şener'den Üçlü Virüs Uyarısı: Aralık'tan İtibaren...

Havaların iyice soğumasıyla birlikte grip vakalarında yeniden artışa geçerken, son dönemde üst solunum yollarında aynı anda birden daha çok virüs görülmeye başlandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, bu durumun 'üçlü virüs' ve 'salgın' olarak adlandırıldığını; influenza, rinovirüs ve RSV'nin aynı anda bulunduğunu anlattı.

Prof. Dr. Alper Şener, "Sadece gripte değil her sene havaların soğumasıyla birlikte grip benzeri hastalıklarda artış oluyor. Bu sene de 2 yıldır unuttuğumuz gripte rinovirüste, influenza ve RSV'de bir tırmanış başladı.

Amerika ve Avrupa'daki vakalara baktığımızda onlarda aynı şekilde başladığını görüyoruz. Kovid-19'da sonrasında bu virüslere katılıyor."

HAVALARIN İYİ GİTMESİ AVANTAJ OLDU

Türkiye'de beklenilenin, kasım ayından itibaren Kovid-19'un tırmanışa geçmesi olduğuna dikkat çeken Prof. D. Alper Şener, "Şu an öyle bir şey yaşamıyoruz.

Havaların iyi gitmesi bizim için bir avantaj oldu. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam edeceği gibi Kovid-19'da tırmanış trendi devam edecektir.

Aslında bu bizim için bir avantaj çünkü grip aşısı ve Kovid-19 hatırlatma dozu olmak için bir zaman dilimi var."

TANI KOYMANIN TEK YOLU PCR UYGULANMASI

'Üçlü virüs'ün solunum ve damlacık yoluyla bulaştığını belirten Prof. Dr. Alper Şener, "Gözle görülemeyen partiküller karşı tarafa ulaşabiliyor.

Bunu önlemenin tek yolu bariyer olarak maskeyi kullanma. Kapalı alanda özellikle maske ve mesafe önlemlerinde dikkatli olmak gerekiyor.

Asansör kullanımında, toplu taşımada mutlaka maske kullanmak gerekiyor. Üçlü virüsü Kovid-19 nedeniyle bir arada görmeye başladık.

Unuttuğumuz ve maske mesafe gibi önlemlere tam uyduğumuz için bu virüsler gündemde olmadı. Bağışıklık sistemi şu anda bu virüsleri hatırlıyor.

Rinovirüs bizim için önemli çünkü uzun zaman devam edebiliyor. Burun akıntısı, geniz kuruluğu şikayetleriyle seyrediyor. Rinovirüsün 180'den daha çok alt tipi var.

Birini atlatıp iyileştikten sonra tekrar hasta olma ihtimaliniz çok yüksek. RSV'de özellikle çocukluk çağında devam eden kronik öksürüklerle karşı karşıya kalıyoruz.

Çok nadiren solunum sıkıntısı olabiliyor. RSV inatçı öksürüklerle seyrediyor. Hastalık iyileşirse dahi kuru öksürük nöbetleri devam ediyor. Bunlara tanı koymanın tek yolu solunum yolundan alınacak PCR'ın uygulanması."