MedyaFaresi MedyaFaresi

Prof. Dr. Müftüoğlu Açıkladı: Bu Yıl Grip Aşısı Yaptırılmalı mı?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Covid-19 aşısı olanların bu yıl grip aşısı yaptırmasının şart olup olmadığına dair bir yazı kaleme aldı.

Eklenme: 07 Ekim 2021 08:04 - Güncelleme: 07 Ekim 2021 08:07

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, grip aşısıyla ilgili olarak "Covid-19 aşılarınızı olduysanız, kronik bir hastalığınız, organ yetmezliğiniz, sağlık durumunuzda herhangi bir ciddi arıza söz konusu değilse, kısacası sağlam ve sağlıklı biriyseniz bu yıl grip aşısı yaptırmanız şart değil" dedi. 

Prof. Müftüoğlu, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl geçen yıldan daha farklı ve daha avantajlı durumdayız. Elimizde COVID-19’dan bizi ciddi ölçüde koruyacağından emin olduğumuz güvenli, etkili aşılarımız var. Dolayısıyla özellikle COVID-19 aşılarını eksiksiz yaptıranların bu yıl geçen yıl olduğu gibi ciddi bir grip korkusu veya telaşı içine girmeleri gerekmiyor. COVID-19 aşısı yaptıranlar içinde sadece, daha önceki sağlık sorunları nedeniyle zaten gripten korunma bakımından yüksek risk grubundakiler olduğu kesin. Özetle, COVID-19 aşılarınızı olduysanız, kronik bir hastalığınız, organ yetmezliğiniz, sağlık durumunuzda herhangi bir ciddi arıza söz konusu değilse, kısacası sağlam ve sağlıklı biriyseniz bu yıl grip aşısı yaptırmanız şart değil. Diğer taraftan maske, mesafe ve hijyen tedbirleri nedeniyle geçen yıl neredeyse '0 grip' gibi bir grip sezonu yaşadığımızı da unutmayalım. Ve bu yıl da grip oranı düşük bir kış yaşayacağımızı umalım."