Abone Ol

Prof. Dr. Melih Bulu: İstifa Etmeyi Düşünmüyorum

Boğaziçi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu, LGBTİ yaklaşımı, yaşanan olaylar ve istifa çağrıları hakkında konuştu.

Prof. Dr. Melih Bulu: İstifa Etmeyi Düşünmüyorum

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasının ardından olaylar devam ediyor. Üniversitedeki eylemler sürerken, İstanbul ve Ankara'da da protestolar oldu, gözaltılar yaşandı. Prof. Dr. Melih Bulu, yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı'ya konuşan Bulu, "İstifa etmeyi asla düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Melih Bulu: İstifa Etmeyi Düşünmüyorum - Resim: 1

LGBTİ+ AÇIKLAMASI

Bulu'nun açıklamaları şöyle:

"(LGBT kulüp üyeliklerinin sonlandırılması) Burada LGBT kimliği hedef alınıyor gibi bir yaklaşım yok, Boğaziçi kurumsal olarak her kimliğe saygılıdır. Benim LGBT bireylere yönelik asla bir tepkim söz konusu değil. Ben de LGBT bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunan bir insanım. Ancak bu üniversitede kulüpleşmek için önce aday kulüp statüsü alınıyor siz de biliyorsunuzdur, 2 senelik bir izleme süresi oluyor. LGBT aday kulüptü, henüz kulüpleşmemişti. Açıkçası süre aşımı vardı, bizden önceki yönetim işi uzatmış, 6 ay kadar önce dolmuş süre. Bu infiale yol açan serginin materyalleri LGBT kulüp odasından çıkınca, bir de üzerine PKK ile ilgili bir materyel de yine aynı odada bulununca kulüp adaylığı iptal edildi. Öğrenciler bunun üzerine rektörlük binasını ablukaya aldılar."

Prof. Dr. Melih Bulu: İstifa Etmeyi Düşünmüyorum - Resim: 2

İSTİFA EDECEK Mİ?

Yazısında, Melih Bulu'ya istifayı düşünüp düşünmediğini sorduğunu söyleyen Alçı, Bulu'nun "Asla istifayı düşünmüyorum. Başta bu krizin 6 ay içinde biteceğini öngörmüştüm, öyle de olacak" yanıtını verdiğini aktardı.