Abone Ol

Polis Şiddeti ile Gözaltına Alınan AFP Muhabiri Bülent Kılıç'tan Açıklama

Bülent Kılıç: "Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izni veriyor."

Polis Şiddeti ile Gözaltına Alınan AFP Muhabiri Bülent Kılıç'tan Açıklama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Fransız Haber Ajansı muhabiri (AFP) Bülent Kılıç’ın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapmıştı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Gazetecilerin sürekli gözaltı uygulamasıyla baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılması halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Bu tutumu protesto ediyoruz.
Son olarak 26 Haziran 2021 Cumartesi günü Fransız Haber Ajansı muhabiri Bülent Kılıç Taksim’deki Onur Haftası etkinliğini haber yapmak için izlerken darp edilerek gözaltına alındı. #Gazetecilik suç değildir. Meslektaşımızın bir an önce özgür bırakılmasını istiyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 2020 Fotoğraf ödülünü alan meslektaşımızı darp eden güvenlik görevlileri ile ilgili işlem yapılmasını bekliyoruz”

TGS, akşam 20:00 civarında Bülent Kılıç’ın serbest bırakıldığını duyurdu. TGS’den yapılan açıklamada, “Üyemiz Bülent Kılıç sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Şu an kendisine işkence eden ve kamerasına zarar veren polisler hakkında şikâyette bulunuyoruz” denildi.

RSF Türkçe'nin aktarımına göre Bülent Kılıç, "Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izni veriyor. Polis fotoğraf makinemi tamire götürdü. Ben malından değilim, benim canıma kastedildi" açıklaması yaptı.