MedyaFaresi MedyaFaresi

Penguen medyası görevde: NTV, CNN Türk, Habertürk'te Berat Albayrak sessizliği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabından duyurduğu istifa haberini hükümete yakın kanallar ve haber siteleri vermedi. Söz konusu haber ünlü haber kanallarında "iddia" olarak bile yer almadı.

Eklenme: 09 Kasım 2020 00:39 - Güncelleme: 09 Kasım 2020 00:59

Berat Albayrak istifa duyurusunu saat 19.06'da yaptı. 

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, ilerleyen dakika ve saatlere rağmen CNN Türk, NTV, Habertürk gibi kanalların Albayrak'ın istifa haberini hiç görmemelerini eleştirdi. 

Söz konusu kanallarda haber "iddia" olarak bile yer almadı. 

Bildirici "Haber kanalları hala haber veremedi ama 40 dakikadır yalanlamadı da. Yalanlamak bu kadar zaman almasa gerek. Yazık, haber kanalları Berat Albayrak istifa mı etti bile diyemiyor. Olur olmaz her şeyi iddia diye haber yapanlar bu kez resmi açıklama bekliyorlar... Bekleyin Anadolu Ajansı haber yapınca alır okursunuz" diye yazdı. 

Berat Albayrak'ın istifasını duyurduktan saatler sonra CNN Türk'te ABD seçimlerinin konuşulduğu tartışma programı vardı. 

Berat Albayrak'ın kardeşi Serhat Albayrak'ın CEO olduğu A Haber'de ise Karabağ harekatı konuşuluyordu.

Ciner Holding'e bağlı HaberTürk kanalında ise Türkiye'nin deprem gerçeği tartışılıyordu. 

Bir süredir haber yerine yemek tarifleri veren hükümete yakın NTV'de ise o saatlerde spor programı vardı. 

HaberTürk kanalı ilerleyen saatlerde Kübra Par'la Açık ve Net programında "Albayrak'tan görevi bırakma paylaşımı" başlığı ile istifa haberi tartışıldı. 

Programda Nagehan Alçı, Albayrak'ın istifa kararını teyit ettiğini ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 90 bu istifayı kabul etmeyeceğini söyledi. 

Program konuklarından eski CHP milletvekili Gülay Yedekçi'nin "Ana akım medya bu konuya hiç eğilmedi " sözlerine Kübra Par "Gazetecilik biraz da teyit işi" yanıtını verdi.