MedyaFaresi MedyaFaresi

ÖSYM'den flaş YGS açıklaması: YGS sonuçları açıklandı mı?

2017 YGS sonuçları heyecanla bekleniyor. Milyonlarca adayın girdiği YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacağı ile ilgili tarih belli oldu.

Eklenme: 27 Mart 2017 19:04 - Güncelleme: 27 Mart 2017 19:16

YGS sonuçları yarın açıklanacak mı? ÖSYM'den gelen duyuruya göre...
ÖSYM 2017 yılı sınav takviminde YGS sınav sonuçlarının 28 Mart Salı günü açıklanacağı belirtiliyor...
Üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS, 7 bin 646 binada 350 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirildi. Sınavın sona ermesinin ardından ÖSYM’nin resmi sitesinden 2017 YGS soru ve cevaplarını açıklandı. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 YGS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

Üniversiteye yerleşmek isteyen öğrenci adayları YGS sınav sonuçlarını büyük bir heyecan ile bekliyor. Adayların bu sınavdan elde edecekleri puanlar, üniversiteye geçişin ikinci adımı olan LYS için etkili olacak. YGS’den yeterli baraj puanının alınması sonucunda LYS için başvuru işlemi yapılabilecek.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

12 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen sınava 2 milyon 265 bin 902 aday katıldı. ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 sınav takvimine göre sınav sonuçları 28 Mart Salı günü açıklanacak. Sonuçlar ÖSYM’nin resmi internet sitesi osym.gov.tr internet sitesinden öğrenilebilecek. Sonuçları öğrenmek isteyen adaylar T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak sonuçlarını görebilecekler. Sınava giren adaylar sınav sonuçlarını sadece aday işlemleri sisteminden öğrenebilecektir. Bunun dışında sonuçlar ile ilgili olarak adayların adreslerine sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır.

YGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

YGS’de doğru cevap verilen soru sayısından yanlış cevap verilen soru sayısı çıkartılacak ve adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak. Yani her 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürecek.

Bu işlemin ardından son sınıfta okumakta olan adayların ilgili test üzerinden aldıkları ham puan kullanılarak testin ortalaması ve standart sapması bulunacak. Bulunan bu ortalama ve standart sapma kullanılıp tüm adaylar için ortalaması 50 olan ve standart sapması 10 olan standart puanların hesaplaması yapılacak. Sınav sonrasında ÖSYM Başkanlığı ya da yargı mercileri tarafından iptal kararı verilen sorular değerlendirme dışında bırakılarak geçerli olan soruların puan değerleri yeniden saptanacak ve puanlama yapılacak. Daha sonra ise hesaplanmış olan standart puanlar ile ÖSYS kılavuzunda yer alan Tablo 1’deki ağırlıklar kullanılarak sınava giren adayların ağırlıklı YGS puanlarının hesaplama işlemi yapılacak.

Ağırlıklı YGS puanlarından her bir tanesi kendi içerisinde en küçüğü 100 puan ve en büyüğü 500 puana dönüştürülecektir. Böylece YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacaktır.

2017 LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversiteye geçiş için ikinci aşama olan LYS için başvuru işlemleri 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır. LYS için başvuru yapacak olan adayların YGS’nin puan türlerinden en az bir tanesinden minimum 180 puan ve üzerinde bir puan almış olması gerekmektedir. Baraj puanı olan 180 puana ulaşamayan adaylar LYS için başvuru işlemi yapamayacaktır.

LYS'DE BİR İLK! KISA CEVAPLI SORULAR YER ALACAK...

ÖSYM, 2017 yılında LYS için yeni bir değişiklik yaptı. Yapılan bu değişiklik ile sınavlarda, adaylara kısa cevaplı sorular da sorulacak. İlk defa uygulanacağı için bu değişiklik adaylar tarafından merak ile bekleniyor. Kısa cevaplı soruların nasıl sorulacağını merak edenler, ÖSYM’nin kendi resmi internet sitesinde yayınlamış olduğu örnek sorulara bakabilirler.

Sınavlarda sorulacak olan kısa cevaplı soruların sayıları;

Fen bilimleri testinin Fizik, Kimya ve biyoloji bölümlerinde 1’er tane soru sorulacaktır. Matematik testinde 3 soru, Yabancı Dil testinde 3 soru sorulacaktır. Edebiyat-Coğrafya testinin Coğrafya bölümünde 1 soru, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 2 soru sorulacaktır. Sosyal Bilimler testinin Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümlerinde de 1’er tane soru yer alacaktır. İlk defa sorulacak olan kısa cevaplı sorular için, adayların yaptığı 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecektir.