Abone Ol

Orhan Pamuk'tan Erdoğan'a Otoriterleşme Tepkisi

Orhan Pamuk, hükümeti ‘otoriterleşme’ ve 'kötü ekonomi yönetimi' nedeniyle eleştirdi: ‘‘Allah millete sabır ve direnme gücü versin’’

Orhan Pamuk'tan Erdoğan'a Otoriterleşme Tepkisi

GerçekGündem'in Özel Haberine göre,Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan 'Veba Geceleri' adlı son romanıyla 2021 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nün sahibi olan yazar Orhan Pamuk, törende eleştiri yüklü bir konuşma yaptı.

Ödüle değer görülen romanında; pandemi süreciyle hayatımıza giren karantina kurallarının aynı zamanda devletleri otoriterleştirdiğine değindiğini söyleyen Pamuk, "Ama bizim devletimizin son 5 yıldır otoriterleşmek için bir salgına ihtiyacı yoktu" dedi.

'BU KADAR KÖTÜ DURUMDA OLACAĞINI ASLA HAYAL EDEMEZDİM'

Düşünce özgürlüğünün kısıtlandığını, gazetecilerin ve  yazarların sorgusuz sualsiz, uydurma gerekçelerle hapse atıldığını belirten Pamuk, 45 yıldır bu konularla meşgulüm; asla aklıma gelmezdi 40 yıl sonra ülkemin hem ekonomik hem siyasi olarak bu kadar kötü bir durumda olacağını asla hayal edemezdim" dedi.

Pamuk, bu sözlerinin devamında da, "Allah millete sabır ve direnme gücü versin" ifadelerini kullandı.

TGC içerisinde, baskı ortamına rağmen fikirlerini 'kahramanca' söyleyebilen gazetecilerin yer aldığını söyleyen Pamuk, bu ödülü almaktan da onur duyduğunu belirtti.