Abone Ol

ORC Paylaştı: AKP'nin 2 Yıldaki Çöküş Grafiği

ORC Araştırma ile AKP Genel Merkezi arasında yaşanan tartışmanın ardından, ORC Başkanı Mehmet Pösteki dikkat çeken ifadeler kullanarak, son 2 yılda AKP'nin düşen oy oranını paylaştı.

ORC Paylaştı: AKP'nin 2 Yıldaki Çöküş Grafiği

ORC'nin sosyal medya hesabından paylaşılan grafikte, Haziran 2018 ile Ekim 2021 arasında oy değişiminin yüzde 10 civarında olduğu görüldü. ORC, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

ORC'nin son 2 yılda gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre hazırlanmıştır.

Haziran 2018 %42,6

Eylül 2019 %35,7

Ekim 2021 %31,9

ORC Paylaştı: AKP'nin 2 Yıldaki Çöküş Grafiği - Resim: 1

AKP'ye yakınlığıyla bilinen araştırma şirketi ORC'nin Başkanı Mehmet Pösteki, 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın aday olmaması durumunda AKP kulislerinde yerine geçebilecek isimi açıkladığı çalışmaya AKP'den tepki gelmişti.

Pösteki, Hulusi Akar'ın adını verdi

Pösteki, gazeteci Nevşin Mengü'nün “Erdoğan herhangi bir nedenle 2023 seçimleri için aday olmazsa kim olur?” sorusuna kulislerde Hulusi Akar’ın isminin geçtiğini söyledi.

AKP'ye tepki gösterdi

Pösteki'nin Hulusi Akar'ın adını vermesi üzerine AKP Genel Merkezi, ORC Araştırma'ya yaptırdığı hiçbir araştırma olmadığı çünkü şirketi "bilimsel yeterlilik ve etik çerçevesinde" görmediği açıklamasını yaptı.

Pösteki ise AKP Genel Merkezi'nin bu açıklamasına tepki göstererek, "Kendi yetersizliklerini Cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, yerli ve milli dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil" yanıtını verdi.

Son 2 yılda AKP'nin oy kaybı
ORC'nin Başkanı Mehmet Pösteki'nin konuya ilişkin sosyal medyadan yaptığı sıralı açıklamalardan sonra ORC'nin hazırladığı bir görsel paylaştı. Görsel AKP'nin son 2 yılda oy oranında gerçekleşen düşüşü gösteriyor.