MedyaFaresi MedyaFaresi

Oray Eğin'den Fatih Altaylı'ya cevap: Şu Nevşin meselesi

Nevşin Mengü'nün CNN Türk Ana Haber sunuculuğundan alınmasının ardından Habertürk yazarları arasında başlayan atışma sürüyor.

Eklenme: 29 Mayıs 2017 14:09 - Güncelleme: 29 Mayıs 2017 14:22

Habertürk yazarı Oray Eğin, CNN Türk sunucusu Nevşin Mengü'nün görevden alınmasının ardından aynı gazetenin yazarı Fatih Altaylı'nı eleştirilerine yanıt verdi.

İşte Oray Eğin'in bugünkü yazısı:

"Şu Nevşin meselesi

GÖRÜYORUM ki sosyal medya en büyük zararı Türkiye’deki gazetecilere verdi. Buralarda oluşan yankı odalarında birkaç kişinin “Helal olsun, vur, kır, öldür” diye gaza getirmesi alkışa pek de alışık olmayan gazetecilerin yörüngesini şaşırttı. Kolay yoldan sosyal medya kahramanı olmayı kendi pozisyonlarını korumaya tercih ettiler.

Nevşin Mengü’yle ilgili dediğim de budur: Kendisini tutamadı. Kendisini tutamadığını ekrandan çekilmesine neden olan haber sunumundan anlıyorum. Trump-Erdoğan görüşmesinin kısalığını hem ses tonuyla hem de seçtiği kelimelerle küçümsemeye çalışarak “İşte kimsenin söylemeye cesaret edemediğini söyleyebildim” diye kendini gaza getirdiğini gördüm.

Biraz daha dikkatli olsa şimdi hâlâ ekrandaydı, tetikçilere de kelle verilmemiş olacaktı.

FATİH ALTAYLI’YA YANIT

Fatih Altaylı’nın dediği gibi normal şartlarda bir sorun yok, kimler geçmişte neler dedi...

Ama olağanüstü hal şartlarında yaşıyoruz, medyada da olağanüstü hal hâkim.

Fatih Altaylı’ya ve başkalarına da anlatamadığım bu. Zaten hedeftesin, daha fazla malzeme vermeye ne gerek var? Üstelik bu kolayca ve gereksiz yere atılan kurşunlar da boşa çıkıyor. Görüşme süresini kaşıyarak Erdoğan eleştirisi yapmak kolaycılık, en çok sosyal medyada birkaç günlük kahramanlık olarak yankılanır.

Artık önemli olan kolay kahramanlıklar, bulunduğun yeri korumak.

Nedense bunu bir türlü anlatamıyorum. Özellikle kendilerinin muhalif olduğunu söyleyen isimlerin iki katı daha dikkatli olması gerekiyor, çünkü bir kere mevzilerini kaybederlerse yerlerine kötü yedekler atanacak.

Mesele Nevşin Mengü’nün şahsıyla ilgili değil. İrfan Değirmenci olayında da olduğu gibi kolay gaza gelenlerin zamansız “harakiri” girişimleri. Kimseye bir faydası olmadığı gibi kendilerine de uzun vadede bir katkısı olmayacak bu sözde duruşların. Birkaç gün sosyal medyada bahsedildikten sonra da unutulacaklar."

FATİH ALTAYLI ORAY EĞİN'İ BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ

Oray Eğin'nin Nevşin Mengü'nün görevden alınması yorumuna Fatih Altaylı böyle tepki göstermişti:

"Allah aşkına Oray, bir televizyoncunun, bir anchorwoman’ın ses tonuna bakarak işine son verilmesine ya da ekrandan çekilmesine nasıl 'hak etti' diyecek kadar 'hatalı' bir yorum yapabilirsin.