Abone Ol

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı?

Bolu'nun Gerede İlçesi'nde üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Dilay Gül'ü bıçaklayarak öldüren aynı yaştaki sınıf arkadaşı Uğur Aydemir'in yargılanmasına deval edildi.

Dilay Gül'ün katili deliyse okul onu neden aldı?

Tutuklu sanığın cezai ehliyetini belirleyecek Adli Tıp Kurumu raporu gelmediği için duruşma ertelendi. Duruşma çıkışında gözyaşlarını tutamayan Dilay Gül’ün anneannesi 70 yaşındaki Bergüzar Demirel, "Torunum buraya okumak için gelmişti. Katil deliyse bu okul neden onu aldı?" dedi.

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı? - Resim: 1

Olay, geçen yıl 13 Ekim akşamı saat 22.30 sıralarında meydana geldi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Dilay Gül, akşam okul çıkışı yurda giderken, iddiaya göre yanına gelip arkadaşlık teklif eden ve reddedilen sınıf arkadaşı Uğur Aydemir tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Tutuklanan Uğur Aydemir'in, 'tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı? - Resim: 2

SANIK DURUŞMAYA KATILMADI
Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, AİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Kliniği'nce cezai ehliyeti olmadığı yönünde rapor verilen sanık Uğur Aydemir, Metris Bakırköy 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda gözlem altında tutulduğu için yine katılmadı. Duruşmada Dilay Gül'ün Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde oturan annesi Tülay Tuncel, anneannesi Bergüzar Demirel ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Derneği üyeleri ile avukatlar hazır bulundu.

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı? - Resim: 3

Mahkeme heyeti, üniversite raporunda 'psikotik bozukluk' (paranoid psikoz) adı verilen psikiyatri hastası olduğu belirtilen ve cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için dün Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu’na sevk edilen sanık hakkında düzenlenecek raporun beklenmesine karar vererek duruşmayı 8 Eylül'e erteledi.

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı? - Resim: 4

AVUKAT: KATİLİN AKIL SAĞLIĞI YERİNDE
Duruşma sonunda adliye önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dilay Gül'ün ailesinin avukatlarından Rukiye Leyla Süren, davada henüz bir aşama kaydedemediklerini söyleyerek, "Adli Tıp raporunun dönüşünü bekliyoruz. Bu raporun gelmesi malum bir hayli zaman alıyor. Adli Tıp bu tür dosyalarda çok önemli. Verilecek olan rapor bu dosyanın sağlığını ve gerçeğe ulaşmasını etkileyecek. Biz katil zanlısının akıl sağlığının bu dosyadaki cinayeti işlerken yerinde olduğunu düşünüyoruz. Çünkü cinayetin hazırlanış ve işleniş şekli bu şekilde. Umuyoruz ki bu düşüncelerimiz raporda da desteklenir" dedi.
Avukat Ferit Atalay da Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun sanık hakkında akli dengesinin yerinde olduğu şeklinde rapor vermesi halinde mahkemenin gereğini yapacağını söyledi.

Öldürülen Dilay Gül'ün anneannesi: Katil deliyse okul onu neden aldı? - Resim: 5

'DELİYSE OKUL NEDEN ALDI?'
Anne Tülay Tuncel, kızının katilinin deli olduğuna inanmadığını belirterek, "Raporun ciddiyetle üzerine durulup hazırlanmasını istiyorum. Kızımın katilinin asla deli olduğuna inanmıyorum. Delilik altına sığınan bir insan. Sadece evin şımarık çocuğu, bu şımarıklılığın artık cezasının verilmesi lazım hem de en ağır şekilde" dedi. Gözyaşlarını tutamayan Bergüzar Demirel de torununun öldürülmesi için için bir sebep olmadığını söyledi. Demirel, "O deli değil. Deli olsa üniversiteye neden alındı? Neden bizi yaktı? Sadece torunumu değil, tüm ailemizi, 7 kişiyi birden öldürdü. 1 kişiyi öldürmedi ki o. Ben onu görüp sebebini sormak istiyorum. Biz gariban bir aileyiz. Torunum buraya okumak için gelmişti. Deliyse bu okul neden onu aldı buraya?" dedi.

dha