MedyaFaresi MedyaFaresi

Olağanüstü toplanan AYM Genel Kurulu'nda ne karar alındı?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında vermiş olduğu karar sonrası gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıdan karar çıkmadı.

Eklenme: 14 Ekim 2020 19:18 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 19:57

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verilen ve milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, dün Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetmişti. Kararda, Anayasa Mahkemesinin 'yerindelik denetimi yapamayacağı ve yetkisini aştığı' ileri sürülmüştü.

Bu karar üzerine olağanüstü toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, konuya ilişkin bir karar almadı. 3,5 saat süren toplantı sonrası açıklama yapılması da beklenmiyor.

Yıldırım hakkında da karar çıkmadı

Öte yandan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararının ardından Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya hesabından yaptığı ve tepkilere neden olan "Işıklar yanıyor" şeklindeki paylaşımı da toplantıda ele alındı.

Habertürk TV muhabiri Fevzi Çakır, bazı üyeler Engin Yıdırım'ın Twitter hesabını kapatması yönünde telkinde bulunduğunu belirtirken, "Yıldırım hakkında inceleme başlatılması hususu tartışıldı ancak herhangi bir karar çıkmadı" dedi.