Abone Ol

Garo Paylan: Damadı 2 SİHA Satacak Diye...

HDP'li Garo Paylan: Durum tahmin ettiğimizden çok daha vahim. Bu durumu gelecek hafta Meclis gündemine taşıyacağız. 'Türkiye yüzde 7 büyüyor' diyorlar ama burada büyük bir çöküş var.

Garo Paylan: Damadı 2 SİHA Satacak Diye...

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “İş ve Aş Buluşmaları” kapsamında Antalya'da 8 ila 10 Haziran tarihleri arasında esnaf, işçi, emekçi, işveren, çiftçi, sendika ve meslek örgütleriyle bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde sorunların yanı sıra çözümleri üzerine de fikir alışverişinde bulunuldu. Heyette yer alan partinin Ekonomi Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, "İş ve Aş Buluşmaları" kapsamında kentteki ziyaretlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

'ÇÖKÜŞ VAR'

Antalya esnafının büyük sorunlarının olduğunu dile getiren Paylan, turizm sezonunun en yoğun olduğu bir dönemde sokaklarda turist olmadığı için esnafın iş yapamadığını söyledi. Pandemi gerekçesiyle esnafın cezalandırıldığını belirten Paylan, turistlerin gelmemesini iktidarın politikalarına bağladı. Pandeminin yanlış yönetilmesi sonucu turizm sektörünün vahim bir noktada olduğunu söyleyen Paylan, "Durum tahmin ettiğimizden çok daha vahim. Bu durumu gelecek hafta Meclis gündemine taşıyacağız. 'Türkiye yüzde 7 büyüyor' diyorlar ama burada büyük bir çöküş var. Antalya’da esnaf için, otelci için, çiftçi için büyük bir çöküş var. Biz bunu yerinde gördük. Bu tespit ettiğimiz sorunlara ilişkin çözüm önerilerimizi sunacağız" şeklinde konuştu.

'DAMADI İKİ SİHA SATACAK DİYE TURİZM GELİRLERİNDEN MİLYARLARCA DOLAR KAYBEDİLDİ'

Mezopotamya Ajansı'ndan Esra Solin Dal'ın haberine göre AKP'nin yürüttüğü savaş politikaları nedeniyle turistlerin Türkiye'ye gelmediğini dile getiren Paylan, “Tayyip Erdoğan’ın damadı SİHA’ları Polonya ve Ukrayna’ya satması sonucunda, Rusya Türkiye'ye turist göndermiyor. Ülkede şuan 7 ila 8 milyon turist kaybı var. Bu da ülkenin milyarlarca dolar turizm gelirinin kaybolmasına ve milyonlarca işçinin de işini kaybetmesine neden oldu. Yani damadı iki SİHA satacak diye, Türkiye'nin turizm gelirlerinde milyarlarca dolar kaybetti. İktidarın yanlış politikalardan dolayı ekonomimiz çok kötü durumda” ifadelerini kullandı.

'BEDELİNİ 85 MİLYON ÖDÜYOR'

128 milyar dolar rezervi olan Merkez Bankası’nın bulunduğu Türkiye’nin 70 cente muhtaç bir hale geldiğini dile getiren Paylan, “Türkiye ekonomik anlamda çöküntü içindeyken, Erdoğan'ın milyarlarca dolarlık geliri damadına SİHA sattırmak ihtirası yüzden kaybetmekle karşı karşıyız. Bu yanlışların bedelini Saray ödemiyor, 85 milyon Türkiye vatandaşı ödüyor. Antalya gibi turizm kentleri ödüyor. Türkiye’nin kasası şu an boş durumda ve bu kasanın tekrar dolması için turizmin canlanması gerekiyor. Turistlerin yeniden Türkiye'ye gelmesi için rasyonel dış politika gerekiyor. Hem Arap coğrafyasında hem Rus ve Amerikan ilişkilerindeki gerilim turizmi vuruyor. Çünkü insanlar demokratik ve barışçıl bir ülkeye gitmek istiyorlar, Türkiye gibi savaşçı bir ülkeye gelmek istemiyorlar” dedi.

ÇİFTÇİ ŞİYAKETÇİ

Türkiye'nin birçok yerinde yaşanan kuraklığın Antalya’daki tarım alanlarını da etkilediğini vurgulayan Paylan, kentteki çiftçilerin yaşadığı diğer önemli sorun ise ürünlerinin değer görmemesi olduğunu belirtti. İktidarın tarım politikasındaki yanlışlardan dolayı çiftçinin büyük bir depresyon yaşadığını sözlerine ekleyen Paylan, “Sorunları yerinden tespit ettik bu tespitlerimizi de Ankara’ya Meclis’e taşıyacağız. Ve halkımızın sorunları için kamuoyu yaratmaya çalışacağız. Yaptığımız tespitlerle saraydan halka bakıp ‘memlekette aç yok’ diyen Erdoğan'a da ülkede milyonlarca aç ve işsiz olduğunu hatırlatacağız" dedi.