Abone Ol

Nureddin Nebati, SPK Başkanı'nın Üstünü mü Çizdi?

SPK Başkanlığı’na 2018 yılında getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Bakan Nureddin Nebati’nin talimatıyla görevine devam ettirilmeyeceği iddia edildi.

Nureddin Nebati, SPK Başkanı'nın Üstünü mü Çizdi?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı’na 2018 yılının Nisan ayında getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun görev süresi 17 Nisan tarihinde sonlanacak. 4 yıllık süre ile SPK Başkanlığı’na getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun görev süresi uzatılmayacak.

Odatv’de yer alan habere göre, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu görevden alınma talimatını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati verdi.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun  Bakan Nureddin Nebati ile arasının bir süredir iyi olmadığı iddia edildi.

GÖREVE GETİRİŞİ ÇOK TARTIŞILDI
FETÖ lideri Fethullah Gülen’in 17 Aralık 2013’teki talimatı sonrasında birçok FETÖ’cü Bank Asya’ya para yatırdı. Bank Asya’ya para yatıran birçok isim hakkında da sonrasında soruşturma başlatıldı ya da birçok dava dosyasında FETÖ üyeliğine delil niteliği taşıdı.

SPK Başkanı olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise, kapatılan Bank Asya’da 16 yıl yönetici olarak çalıştı. Ali Fuat Taşkesenlioğlu, söz konusu bankada Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter Şube ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

ALİ FUAT TAŞKESENLİOĞLU KİMDİR
1964 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans bölümünde Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra halen aynı üniversitede İşletme Yönetimi Ana Bilim dalında doktora eğitimine devam etmektedir.

İş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi’nde başladı. 1988-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.