Abone Ol

New York'taki Türkevi Binası 291 Milyon Dolara Mal Oldu!

Cumhuriyet tarihinin yurt dışındaki en büyük yatırımlarından biri olan New York'taki Türkevi binasının 291 milyon 260 bin 400 dolara mal olduğu ortaya çıktı.

New York'taki Türkevi Binası 291 Milyon Dolara Mal Oldu!

Türkiye, ABD'nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nin karşısında 32 katlı bir gökdelen inşa etti.

Eylül 2017'de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ve bu yıl hizmete açılması planlanan Türkevi’nin maliyeti konusunda farklı rakamlar ortaya atılmış ancak resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Sözcü gazetesinin, Dışişleri Bakanlığı’nın verilerinden elde ettiği bilgiye göre New York’taki Türkevi binasının maliyeti 291 milyon 260 bin 400 dolar. (Bugünkü döviz kuru ile 2 milyar 488 lira)

New York'taki Türkevi Binası 291 Milyon Dolara Mal Oldu! - Resim: 1

Yapımını İC İçtaş İnşaat’ın ABD'li Tishman'la birlikte üstlendiği proje 35 kat yüksekliğinde.

Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip yeni Türkevi binası, bugüne kadar Türkiye devletinin yurtdışında yaptığı en büyük gayrimenkul yatırımlarından biri olma özelliğini taşıyor.

171 metre yükseklikte

171 metre yüksekliğindeki binadan BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanları yer alacak.

Sonbaharda açılışı planlanan binanın dış cephe çalışmaları bitirildi, dekorasyon ve ince işçilikleri yapılıyor.

Başta Selçuklu olmak üzere, geleneksel Türk mimari motiflerini taşıyan, lale şeklinde gökyüzüne yükselen yeni Türkevi, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor.

Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlanan binanın kapısı Selçuklu ve Osmanlı kervansaraylarının mimarisinden esinlenerek inşa edildi.