Abone Ol

Nebati Hangi Ülkede Yaşıyor? Enflasyon Düşüş Eğilimine Girmiş!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları sonrası değerlendirmelerde bulundu. Son 24 yılın zirvesini görmezden gelen Nebati, ''Enflasyon düşüş eğilimine girmiştir'' dedi.

Nebati Hangi Ülkede Yaşıyor? Enflasyon Düşüyormuş..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, mayıs ayında yüzde 2,98 artarken, yıllık bazda yüzde 73,50 oldu. Üretici enflasyonu ise, yüzde 132,16 artarak, rekor düzeye yükseldi. Bağımsız akademisyen ve ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise, mayıs ayında aylık enflasyonu yüzde 5,46, yıllık enflasyonu yüzde 160,76 olarak açıkladı.

Son 24 yılın zirvesini gören enflasyon rakamlarını görmezden gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ''Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir'' dedi.

 ''ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ''

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Nebati, ''Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor. Uyguladığımız politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz'' ifadelerini kullandı.

''HIZLA ÖNÜNE GEÇMEYE DEVAM EDECEĞİZ''

Nebati, ''Önümüzdeki süreçte, olumlu seyreden iklim koşullarının da etkisiyle, tarımsal üretimimizde gerçekleşmesini beklediğimiz artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu yönde destekleyeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz'' dedi.