MedyaFaresi MedyaFaresi

Ne olur dizileri izlemeyin! TV eleştirmeni öğrencilerine yalvardı!

Türk televizyonlarındaki dizi furyasına ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay'dan tepki geldi.

Eklenme: 24 Eylül 2010 15:53 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 08:20
Dorsay, öğrencilere, "Gençler sizlere yalvarıyorum. Ne olur yerli dizileri izlemeyin." Dorsay, 17. Altın Koza Film Festivali etkinlikleri kapsamında Kurttepe Anadolu Lisesi salonunda öğrencilere sinema tarihini anlattı. Geçmiş yıllardaki Aşkı Memnu'dan sonra tiryakisi olduğu dizi sayısının çok az olduğunu hatırlatan Dorsay, Perihan Abla, Küçük Ağa, İkinci Bahar'ı çok sevdiğini dile getirdi. Önceki yıllarda bu tür dizilerin bir anlamı olduğunu vurgulayan Dorsay, dizilerin daha az olduğunu ve titizlikle hazırlandığını dile getirdi.

Özel televizyonculukla dizilerin azgınlaştığını savunan Dorsay, televizyonların da yayınlarının tümünü diziler üzerine inşa etmeye başladığını ifade etti.

Dorsay şunları kaydetti: "Özel televizyon kanallarının programlarına rica ediyorum şöyle bir bakın. Diziler ve haberler başka hiçbir şey yok. Ne doğru dürüst bir film, ne bir kültür programı, ne belgesel var. Hiç bir şey yok. Diziler zaten saat 20.00'de başlayıp reklamlarla 2 saat 20 dakika sürüyor.Her gece iki tane olmak üzere yayınlandığı gibi ertesi gün sabahtan itibaren tekrar yayınlayan kanallar var."

HERKES ELEŞTİRMELİ, ANCAK

"Kitle kanalları topluma yalnızca bunu mu verir" diye soran Dorsay, klasik bir Türk filmi, klasik yabancı bir film konulabileceğini, bir kültür saati oluşturulabileceğini anlattı.

Ciddi tartışma programlarının da gece yarısı başladığına dikkat çeken Dorsay, şöyle devam etti: "Bu korkunç birşey. Hepimizin hergün yazması eleştirmesi gereken birşey. Ama tabii ki kimse yazamıyor. Bir kere her gazete kendi ait olduğu grubun programlarına saygı göstermek zorunda. Diyelim ki Sabah gazetesi, bu Kanal D'nin yaptığı nedir, böyle kepazelik olur mu diyemez çünkü aynı anlayış ATV'de de var. Medya olarak bu durumu yalayıp yutuyoruz. Gençler umarım yalayıp yutmazsınız. Siz gençler lütfen bu türlü yayıncılığa karşı çıkın."

Atilla Dorsay, öğrencileri bol reklamla beslenmiş, diziden çok reklam izlenen 2 saat 20 dakikayı kendilerini geliştirmeleri için ayırmaya çağırdı.

Dorsay "Bu saati başka şeyler için ayırın, kendinizi, geliştirmeye, yetiştirmeye, bir kitap okumaya, klasik film izlemeye ayırın. Yerli dizileri lütfen izlemeyiniz, size yalvarıyorum. Bu çok büyük bir tuzak. Ben izlemiyorum ama bazı yaşlılar bu tuzağa düştük. Gençler katiyen bu tuzağa düşmemeli. Hiç izlemeyin, şart mı yani." ifadesini kullandı.