Abone Ol

Nasuhi Güngör TBMM Başkanı Şentop’a Part Time Danışmanlık Yapıyormuş

CHP’li vekil Mahmut Tanal'ın verdiği soru önergesine cevap olarak Nasuhi Güngör’ün Şentop’a kısmı zamanlı danışmanlık hizmeti sunduğu, Habertürk’te program yapmasının mevzuata aykırı olmadığı savunuldu.

Nasuhi Güngör TBMM Başkanı Şentop’a Part Time Danışmanlık Yapıyormuş

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 21 Kasım 2019 tarihinden bu yana TBMM Başkan Danışmanı olarak görev yapan eski TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör’ün, Habertürk TV’nin siyasi tartışma, siyasi değerlendirme, siyasi yorum içeren programlarına “Habertürk yorumcusu” sıfatıyla katılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Nasuhi Güngör’ün danışmanlık hizmeti sunduğu Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği soru önergesinde, Güngör’ün özel bir yayın kuruluşu olan Habertürk TV’nin programlarına katılmak üzere izin alıp almadığını, izin almışsa kimden izin aldığını sordu.

NASUHİ GÜNGÖR KISMİ ZAMANLI ÇALIŞIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın söz konusu soru önergesine Mustafa Şentop adına TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından cevap verildi. Bilgiç, Tanal’a verdiği yanıtta, 6253 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu’nun 30’uncu maddesinin birinci fıkrasına göre TBMM’nin faaliyetleri ile ilgili alanlarda TBMM Başkanı’na danışmanlık yapmak üzere, kadro şartı aranmaksızın ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlere bağlı olmaksızın tam veya kısmi zamanlı sözleşmeli olarak TBMM Başkan danışmanı çalıştırılabileceğinin hüküm altına alındığını belirtti.

Bilgiç, devamında şunları aktardı: “Soru önergenizde bahsi geçen kişi (Nasuhi Güngör), söz konusu mevzuat hükmü çerçevesinde Sayın TBMM Başkanı’na basın ve medya işlerinde danışmanlık yapmak üzere kısmi zamanlı TBMM Başkan Danışmanı olarak görevlendirilmiş olup yapılan görevlendirmede ve ilgilinin söz konusu kısmi zamanlı danışmanlık görevinin yanı sıra kendi mesleği ile ilgili başka faaliyetlerde bulunmasında mevzuata aykırılık bulunmamaktadır.

Nasuhi Güngör TBMM Başkanı Şentop’a Part Time Danışmanlık Yapıyormuş - Resim: 1