Abone Ol

Nasa, Türk Lise Öğrencisi Karadeniz'in Makalesini Paylaştı

NASA, Kocaeli’nde okuyan Fen Lisesi öğrencisi Derya Karadeniz’in makalesini resmi internet sitesinde yayınladı.

Nasa, Türk Lise Öğrencisi Karadeniz'in Makalesini Paylaştı

Kocaeli’nde Fen Lisesi öğrencisi Derya Karadeniz, NASA’nın liseler arası düzenlemiş olduğu Bir Günlük Bilim İnsanı makale yarışmasına katıldı.

TRT Haber’in haberine göre, Karadeniz’in ‘Oberon’ isimli makalesi NASA’nın web sitesinde yayınlandı. Karadeniz’in makalesine NASA’nın sitesinden ulaşılabiliyor.

Karadeniz süreci şu sözlerle anlattı: “Yarışmanın adı ‘Bir Günlük Bilim İnsanı’. Uluslararası olarak bütün dünyada düzenleniyor. Ben de bu yarışmayı okulumuz aracılığıyla gördüm ve bu yarışmaya bir makale yazıp göndermeyi istedim. Yarışmanın sonucunda makalem NASA’ya gönderilecek makaleler arasında seçildi. NASA’nın web sitesinde yayınlandı. Bu hepimizi çok mutlu etti. Benim için çok sevindirici bir haber oldu.”

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAŞ ETMEMİZ İÇİN BİR YOL GÖSTEREBİLİR”

Lise öğrencisi Karadeniz, Oberon isimli makaleyi yazma gerekçesini bilim dünyasında da sıkça tartışılan ve günlük hayatımıza etkileri görülen iklim değişikliğini gerekçe gösterdi:

“Makalem Uranüs’ün ikinci en büyük uydusu Oberon hakkındaydı. Oberon’a neden daha çok gidilmeli konulu bir makale yazdım. Biliyorsunuz şu anda dünyada küresel ısınma ve iklim değişikliği tartışılıyor. Bazı yerler aşırı soğuyor, bazı yerler aşırı ısınıyor. Bunun sonucunda ben de başka gezegenlerden belki bir şeyler bulabilirim diye düşündüm. Mesela Oberon çok soğuk. Eğer orada bir yaşam varsa örneğin bir bakteri türü yaşıyorsa bu bize iklim değişikliği ile başetmemiz için bir yol gösterebilir.”