Abone Ol

Nagehan Alçı'ya Şok: 2 Yıl 4 Ay Hapsi İstendi

Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya'ya hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Savcı, Alçı hakkında, bir yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep etti.

Nagehan Alçı'ya Şok: 2 Yıl 4 Ay Hapsi İstendi

İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya'nın Nagehan Alçı'nın bir yazısında kendine hakaret ettiğini belirterek şikayetçi olmuştu. Alçı, "Hakaret" suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşmasında hazır bulundu.

Alçı, "Ben yazımda herhangi bir hakarete yer vermedim. Ben fikir ve kanaatlerimi açıkladım. Ben Hrant Dink'i katleden sürece dikkat çektim" diye savunma yaptı.

Hakim tarafların taleplerini reddederken, esas hakkındaki mütalaa için dosya duruşma savcısına gönderildi. Savcı, Alçı'nın "kamu görevlisine alenen hakaret" suçundan bir yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

NE OLMUŞTU?

Nagehan Alçı, 15 Haziran 2018 tarihli “O utanç verici karara Adalet Bakanı’nın tepkisi” başlıklı yazısında, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya’yı “Maalesef bugün hâlâ Birey haklarını önemsemeyen hâkim-savcı zihniyeti yer yer hükümranlığını sürdürüyor” diyerek eleştirmişti.

Alçı, “Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim Hakkı Yalçınkaya, Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor” ifadesini kullanmıştı.