MedyaFaresi MedyaFaresi

Nagehan Alçı yazdı: IŞİD emiri LGBT saldırısı mı düzenleyecekti?

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, bugünkü yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile geçen hafta yakalanan “IŞİD'in Türkiye emiri” ile ilgili görüştüğünü açıkladı.

Eklenme: 04 Eylül 2020 13:25 - Güncelleme: 04 Eylül 2020 13:33

Yakalanan Mahmut Özden'in daha önce 10 defa gözaltına alınıp bırakıldığını hatırlatan Alçı, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesini aktardı.

“Süleyman Soylu: O terörist bu kez serbest bırakılamaz” başlıklı yazısında Alçı, "Operasyonu yürüten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özden ile birlikte DEAŞ’ın başka önemli isimlerinin de yakalandığını söylemiş, Ayasofya’ya saldırı ve bazı siyasilere suikast planlarından bahsetmişti.

Ben de Soylu’yu aradım ve sordum. 'Daha önce olduğu gibi yine bir süre sonra serbest mi kalacak Mahmut Özden? Daha önce neden böyle olmuş?'" ifadelerine yer verdi.

'TUTULABİLMESİ İÇİN SOMUT DELİLLERİN ELE GEÇMESİ GEREKİYOR'

 
Alçı, konuyla ilgili olarak Soylu'nun kendisine şunları söylediğini aktardı:

"Bu teröristin daha önce alınıp bırakıldığı doğru Nagehan Hanım. Zaten o nedenle buna sözde Türkiye Emirliği vermişler.

Biz örgütsel bağlantılarını bilip alıyoruz ancak dijital doküman ve Irak’la Suriye ile yaptığı örgütsel görüşmelerin, somut delillerin ele geçmesi gerekiyor tutulabilmesi için. Daha önce elde yeterli somut veri olmadığı için serbest bırakmak zorunda kalmıştı mahkemeler maalesef."

'ÇOK VAHİM SALDIRI PLANLARI ELE GEÇİRDİK'

"Bakın bu kez İstanbul’da kalaşnikof ve başka delillerle yakalandılar. Çok vahim saldırı planları ele geçirdik. Ayasofya ile ilgili DEAŞ’ın saldırı planının yanı sıra İstanbul Taksim’deki LGBT derneklerine de saldırı planlıyorlarmış Nagehan Hanım. Taksim’in ortasındaki bu dernekleri hedef alacaklarmış.

Bu planları yaparlarken çok geniş çaplı ve iyi düşünülmüş bir operasyon ile suçüstü yakaladık. Bursa’da bir kişi iki ayrı kargo şirketi üzerinden biri Uzi marka olmak üzere 2 silah yollamaya çalışırken yakalandı.

Bunların hepsini deşifre ettik. Çok titizlikle büyük bir operasyon yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde başka kritik isimlere de ulaşacağız."

Yazının devamı için TIKLAYIN