Abone Ol

Naci Görür'den Marmara'daki 5.1'lik deprem hakkında açıklama

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nkde meydana gelen depremlere ilişkin açıklamasında "Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Naci Görür'den Marmara'daki 5.1'lik deprem hakkında açıklama

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde meydana gelen 5.1 ve 4.5'lik depremler hakkında açıklama yaptı.

Görür, açıklamasında sarsıntının Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın güney kolunda gerçekleştiğini belirtti. 

Prof. Dr. Naci Görür, Bursa'nın Gemlik ilçesinde önlem alınarak yerleşim alanının depreme dirençli hale getirilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan Görür, şu ifadeleri kullandı: 

"Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun."